Witam, co musiałbym umieć i z jakich przedmiotów być dobry abym poradził sobie w technikum informatycznym?
Prościej powiedzieć, że żeby nie zdać w technikum to trzeba być zwykłym głąbem.
Ale tacy to już zatrzymują się w gimnazjum, więc...
Prościej powiedzieć, że żeby nie zdać w technikum to trzeba być zwykłym głąbem.
Chodziłeś do technikum? Chyba nie wiesz co pleciesz, masz masę przedmiotów zawodowych(przynajmniej u mnie) + wszystkie podstawowe. Moim zdaniem technikum jest trudniejsze od LO, oczywiście zależy też to od poziomu danej uczelni. Ale w technikum masz więcej przedmiotów, które musisz ogarnąć.
Chodzę do szkoły informatycznej i zakładam jak ja chciałbyś tworzyć gry ,a więc możesz
-zostać programistą -sam sie uczysz w domu programowania ,w szkole uczysz się czegoś innego i git
-zostać grafikiem -szkoła i dom (sama szkoła cię niczego nie nauczy)
-cała masa innych specjalizacji
wszystko zależy od czego co wolisz
Musisz znać dużo gier internetowych i stron internetowych inaczej zanudzisz się na śmierć.
A co chcesz robić w branży gier? Biorąc pod uwagę, że celowałeś w technikum informatyczne zakładam, że chodzi ci o tą bardziej techniczną stronę game devu. Wybierz sobię szkołę która w najlepszym stopniu da ci dwie podstawowe rzeczy:
a) matematyka - głównie (ale nie tylko) algebra liniowa, będzie ci się to bardzo często przydawało i podstawy będziesz musiał ogarniać idealnie (na szczęście nie jest to trudna dziedzina matematyki), do tego przyda ci się na pewno trochę statystki i trygonometrii.
b) programowanie - jak najwięcej jak najbardziej zróżnicowanego. Podstawowe algorytmy, wzorce projektowe, różne metody programowania, praca w zespole itp. Dobrze by było, gdyby szkoła nie nastawiała się na jeden konkretny język.
Oczywiście możesz się tego wszystkiego próbować uczyć na własną rękę (co da ci dodatkowo umiejętność radzenia sobie bez większej pomocy, co naprawdę ci się potem przyda), ale nikt nie obiecuje, że będzie to łatwe. Po tym jak już ogarniesz wyżej wymienione podstawy możesz przejść do tego, żeby zacząć się uczyć programowania konkretnie pod kątem gier, które do specjalnie łatwych nie należy - a do tego mało kto tego gdziekolwiek uczy (a tam gdzie tego "uczą" często jest to niezbyt wiele warte) więc warto się przygotować na sporo godzin żmudnej nauki.
Reasumując - zastanów się czy naprawdę chcesz, bo "pracować w grach" tylko dlatego, że lubisz gry to marzenie dobre dla 10-latka kompletnie oderwanego od rzeczywistości.
Np. na Uniwersytecie Łódzkim masz profil Grafika komputerowa i projektowanie gier, jednak wcześniej i tak musisz ukończyć liceum/technikum a następnie zdać maturę. W technikum nieco przygotują, jeszcze zdążysz stwierdzić czy to dalej cię interesuje czy może już nudzi.
Prościej powiedzieć, że żeby nie zdać w technikum to trzeba być zwykłym głąbem.
Temu panu już podziękujemy.
To prawda, że do technikum chodzą w dużej mierze głąby. W samej mojej klasie swego czasu takie głąby pozdawały i technika i maturę, że nie martwiłbym się na Twoim miejscu o to, "z jakich przedmiotów trzeba być dobry". Chyba że już jakieś studia pod kątem informatyki planujesz. A informatyka na studiach to w dużej części programowanie (widziałem książke kumpla oraz jego kod programów)- jeśli to Twój cel to matma przede wszystkim. Oraz sam się baw dużo w programowanie. I nie bez przyczyny napisałem "baw". Jeśli to Ci się nie spodoba, obierz inny cel. Po technikum informatycznym żadnej pracy nie znajdziesz i tak. Są ogłoszenia czasem, że szukają technika, ale tak naprawdę biorą tam kogoś po studiach informatycznych i dają mu pensję technika ;p
A może napiszę tak: jaki kierunek technikum oraz studiów wybrać aby pracować np. za biurkiem lub coś podobnego, w ogóle najlepiej coś przy PC oraz oczywiście dobrze zarabiać nie mówię tutaj o jakiś 20 tyś., ale żeby starczyło na dzisiejsze czasy :)
Liceum/technikum* + studia z matematyki, najlepiej stosowanej albo statystycznej. Myślę, że wtedu śmiało możesz szukać pracy w banku.
*Nie patrz na rodzaj szkoły, tylko na poziom nauczania, który jest cechą indywidualna danej szkoly.
Na bankowosc zdadza sie rowniez studia ekonomiczne.
Jeżeli zamierzasz iść do technikum to znajdź jakieś dobre, nie idź do pierwszego, lepszego.
W zasadzie to nic specjalnego. Masz te same przedmioty co w liceum + kilka zawodowych. Jednak jeżeli miałbym porównać to ze studiami, to są to absolutne podstawy. Trudności może Ci jednak sprawić programowanie, a zwłaszcza opanowanie niektórych algorytmów. Bardzo duże jednak zależy od poziomu jaki prezentuje szkoła.
Szkoły w Polsce prawie niczego nie uczą, choć technikum informatyczne będzie lepsze od liceum z tego powodu, że masz przedmioty związane z informatyką i więcej podstaw ogarniesz, w liceum praktycznie niczego przy komputerze by cię nie nauczyli choć to może zależeć też od szkoły w Polsce, bo każda szkoła może być inna.
Zazwyczaj jest tak, że w technikum nie nauczysz się programowania, przez te wszystkie lata nawet porządnych podstaw nie poznasz, będziesz robił jakieś kalkulatory tekstowe w pascalu, c++, liczenie wzorów, pól figur i może javę też odpalisz by wyświetlić dane figury na ekranie (i jeszcze ogólnie w tych językach liczenie silni, wyjaśnione pojęcie co to są wskaźniki) i to właściwie wszystko z programowania, czyli prawie nic. Znacznie więcej nauczy się książka z podstaw programowania w x języku.
Jeśli chodzi o grafikę, to prawdopodobnie też niczego was nie nauczą. Odpalisz gimpa i corela, zrobisz jakąś banalną rzecz i tyle, nawet nie nauczą was podstaw grafiki dobrze, a o grafice 3d prawdopodobnie będziesz mógł zapomnieć bo w większości szkół nie uczą grafiki 3d nie wspominając o robieniu modeli low poly i high poly.
Co do znajomości matematyki, w zwyczajnym programowaniu, przy większości programów nie musisz znać matematyki. Przy nielicznych programach jak np. programy graficzne (i coś jeszcze) coś tam się przyda jeśli będziesz pisał funkcje, które zmieniają coś na obrazku ale wątpię byś chciał pisać klona gimpa i photoshopa, chyba, że tylko w celach edukacyjnych. W grach matematyka mogłaby się przydać choć można robić gry 2d właściwie nie znając matematyki.
Najważniejsze w programowaniu jest logiczne myślenie. W wielu programach będziesz musiał robić dużo instrukcji warunkowych, przewidywać różne rzeczy, dodawać dodatkowe linijki kodu by program był idiotoodporny, czyli jak w programie jest pole, w którym wpisujesz liczbę to piszesz z linijkę kodu by pole przyjmowało tylko liczby, a nie tekst i takich rzeczy wiele trzeba przewidzieć.
Musisz też wybrać sobie w jakim języku programowania chcesz pisać i co chcesz pisać, programy, gry, czy obie rzeczy. W przypadku grafiki to musisz ustalić co wolisz robić, grafikę 2d, a może 3d? Jeśli grafika 2d to projektowanie ulotek, plakatów i innych rzeczy "papierowych", czy robienie tekstur 2d dla grafików 3d? a może wolałbyś rysować conceptarty, artworki dla twórców gier? a może chciałbyś skupić się na czymś innym w grafice 2d? przecież dużo masz możliwości, możesz np. retuszować zdjęcia lub robić grafikę na strony www, layouty itd. W przypadku grafiki 3d możesz robić ogólnie obiekty low poly (do gier), skupiać się na samych postaciach i robić animacje do nich, robić modele high poly na potrzeby filmików do gier i trailerów, robić modele do filmów kinowych, robić wizualizacje budynków i wnętrz (ale architektem itd na pewno nie chcesz być) i inne możliwości.
Wybór jest szeroki (nie wspomniałem o pisaniu stron www - html, php, mysql, css itd, pracowniku serwisu komputerowego i wielu innych zawodach). Skup się na czymś, zdecyduj co chcesz robić w życiu i zacznij to robić. Początki będą najtrudniejsze. I pamiętaj, że głównie w domu sam musisz się wszystkiego uczyć, najlepiej pokochać daną rzecz.
Pobierz ze strony cke testy egzaminacyjne dla technika informatyka lub kogoś i je zobacz. Na testach nawet nie ma nic porządnego, uczą rzeczy, które są mało przydatne.
dodam, że gdybyś się w domu nie uczył programowania w ogóle i polegałbyś na samej szkole to prawdopodobnie po skończeniu takiej szkoły nie potrafiłbyś napisać zwykłego notatnika, nawet nie potrafiłbyś użyć prostej biblioteki do odtwarzania plików mp3 itd, mowa o bibliotece bass.dll (bardzo popularniej w wielu programach)
un4seen.com
Wszystko zależy od szkoły, ja po takim Technikum potrafię napisać: program do edycji tekstu(coś podobnego do WordPada), gra w kółko i krzyżyk, dużo to nie jest ale przynajmniej podstawy znam. Za to dużo bardziej znam HTML/PHP/JAVASCRIPT, tworzenie projektów stron oraz samych stron zajęło większość czasu. Co nie zmienia faktu że po ostatniej zmianie programu nauczania informatycy uczą się głównie teorii, prawie samej teorii. Mnie na szczęście to ominęło.