Wielka Kolekcja Komiksów Marvela – Tomy 8 i 9. Thor się odradza, a Avengers upadają
Mam takie pytanie, może nie do końca związane z tematem wpisu, ale cóż. Zainteresowałem się ostatnio uniwersum Marvela i chciałbym jakoś ugryźć komiksy. Niestety, ich ilość i niepojęta dla mojego umysłu liczba alternatywnych światów skutecznie mnie odrzuca, a znalezienie sensownego spisu czy "poradnika" też jest problematyczne. Na razie wiem tyle, że jest jakiś główny kanon (czy główna linia czasowa) oznaczana jako Earth-616, w której ukazała się większość pozycji (pewnie over 9000). Nie jaram się Spider-Manem, X-Manami czy Fantastyczną Czwórką i chwilowo chciałbym skupić się na Avengersach. I tu moje pytanie - czy mógłby mnie ktoś nakierować, od czego powinienem zacząć, na czym się skupić a co sobie odpuścić? Może jakieś najważniejsze pozycje z najważniejszymi wydarzeniami? Chętnie bym sobie poczytał, zobaczył jak mi to leży, myślałem nawet o kupnie któregoś z tomów recenzowanej serii, ale wydawanie kilku dych w ciemno, przy kompletnym braku wiedzy o uniwersum, jest dość ryzykowne. Z góry dzięki za każdą odpowiedź. W sumie nie zależy mi na przeczytaniu wszystkiego (to chyba niewykonalne) i jakieś wielkiej chronologii (komiksy z ubiegłego wieku są w ogóle spójne z obecnymi?), ale od czegoś chciałbym zacząć ;)
@Darth Mario: Jeśli chodzi o albumy przetłumaczone na polski, to najlepszą opcją jest Avengers Bendisa. Początek to opisywany tutaj Upaded Avengers, a następnie 5 tomów New Avengers wydanych przez Mucha Comics. Niestety, tomiki wydane przez Muchę kosztują znacznie więcej niż te z wydań kolekcji Hachette.
Jeśli nie straszne Ci wydania anglojęzyczne, to możesz też spróbować wbić się od najnowszego restartu serii nazwanego Marvel Now. Za Mścicieli wziął się tutaj bardzo dobry scenarzysta Jonathan Hickman i jak na razie daje radę. Hickman tworzy równolegle dwie serie, Avengers i New Avengers, pojedyncze zeszyty można nabyć w sklepie internetowym Atom Comics za około 15 zł sztuka.