jw. Tak jak z płyty, która wg danych statystycznych ma "żywotność" ok. 5 lat. Jak jest z pamięciami przenośnymi, tj. pendrive ? Też po jakimś czasie dane "wyparują" ?
Przeciętnie powinny wytrzymać około 7-10 lat. Mniej więcej tyle deklarują producenci. Przypuszczam, że po tym czasie wystarczy "odświeżyć" dane, żeby zatrzymać je przez kilka kolejnych lat.
Jeśli natomiast myślisz o archwizowaniu danych znacznie taniej, a w zasadzie równie wygodnie wyjdzie Cię twardy dysk dedykowany do tego celu. Zapisać, odpiąć, odstawić w bezpieczne miejsce i również raz na kilka lat "odświeżyć" dane. Zresztą przez te kilka lat stosunek pojemność/cena w stosunku do nowych dysków zmienia się tak drastycznie, że spokojnie można przenieść stare dane na nowy dysk, wykorzystując tylko ułamek jego pojemności, a całość nie obciąży specjalnie kieszeni.
Natomiast jeśli myślisz o backupie naprawdę ważnych danych, nie polegaj wyłącznie na deklarowanych parametrach, czy specyfice danej technologii, tylko zawsze zrób więcej niż jedną kopię. Zawsze możesz mieć pecha i szlag może trafić każde urządzenie.
Wyparować może nie, ale ulec uszkodzeniu jak najbardziej. Pendrive wbrew pozorom nie zapewnia takiego bezpieczeństwa przechowywanych danych, jak płyta DVD, czy dysk twardy.
Też po jakimś czasie dane "wyparują"?
Tak, wynika to z budowy komórek pamięci flash.
Mogłoby się wydawać, iż w odizolowanej bramce swobodnej, zgromadzony na niej ładunek będzie pozostawał wiecznie. Jednakże tak się nie dzieje – warstwę izolującą stanowi tlenek krzemu – nie jest on idealnym izolatorem. Toteż dla kart pamięci wprowadzono parametr zwany ulotność danych i podawana jest jego wartość wśród drugorzędnych parametrów kart pamięci. Zazwyczaj solidni producenci podają, iż ich karty zachowają dane przez okres 10 lat.
http://www.cdrinfo.pl/artykuly/od-dyskietki-do-flash/strona2.php
Dorzucę od siebie, że "wyparują" tym szybciej, im w wyższej temperaturze przechowywany jest nośnik typu flash - położenie np. na słońcu w lecie znacznie może ten proces przyspieszyć. Jeśli dałoby się zanurzyć pendriva w ciekłym azocie (tzn. da się, ale popęka tu i tam ;), to pewnie dane wytrzymałyby kilka(dziesiąt) lat dłużej. To wynika z (dość zaawansowanej jak na to forum) fizyki. Dodatkowo może je zabić gwałtowne uderzenie (krzem ma własności piezoelektryczne/piezorezystancyjne), zmienne pole elektromagnetyczne, wystawienie na promieniowanie UV, zabranie pamięci na orbitę (promieniowanie kosmiczne) i jeszcze kilka innych.
Generalnie dysk twardy to TWARDZIEL w porównaniu z pendrivem ;)