Gra komputerowa czy klasyczna? Może obie?
Przydałoby się podać jakieś dane statystyczne na temat ankietowanych - to byli znajomi, sąsiedzi a może przypadkowi ludzie, jaki był rozkład wieku?
Ja z gier klasycznych jeszcze używam szachy i karty.
Ankietowani to grupa kilkudziesięciu moich znajomych w wieku 14-28 lat, czyli klasycznych użytkowników gier.
Też mam kilkudziesięciu znajomych i żaden z nich nie gra w gry klasyczne :P. Mała część gra w gry, a większość preferuje oglądanie filmów jako główne źródło rozrywki...
Zapewne wszystko zależy od kręgów w jakich się obracamy. Niemniej jednak, aby uzyskać wynik, trzeba zbadać , tego kto może udzielić odpowiedzi w temacie. Dla mnie jeszcze kilka lat temu było zaskoczeniem jak dużo osób gra w gry klasyczne i że one też są świetne, bo byłem zaangażowany w gry komputerowe.
W powszechnym przekonaniu gry klasyczne to coś pokroju Chińczyka, czyli gra o mechanice rzuć kostką i przejdź określoną liczbę pól. Tymczasem od kilku lat gry "klasyczne" przechodzą swoisty renesans. Celowo napisałem "klasyczne" w cudzysłowie, ponieważ za gry klasyczne uznałbym gry takie jak szachy, Go, Backgammon. W kręgu zapalonych planszówkowiczów mówimy raczej o "nowoczesnych grach planszowych" (wrzucając do tego worka również gry karciane). Może ktoś, kto przeczyta ten komentarz zainteresuje się bardziej tematem i zobaczy, że jest jeszcze coś poza Monopoly ;-)
Dla uwielbiających gry komputerowe na pewno znajdzie się wiele ciekawych, ociekających klimatem gier, nawet bazujących na wersjach komputerowych, warto zwrócić uwagę na Sid Meier's Civilization: Board Game, Gra o Tron, Eclipse i wiele wiele innych.
Co roku wydawanych jest kilkaset (ponad 500) gier planszowych, a najczęstszym terminem premier jest październik, kiedy to w Essen w Niemczech odbywają się ogromne targi gier "Spiel". Wystawcy zajmują kikla hal.
Dla zainteresowanych ciekawym źródłem informacji o grach wszelakich jest strona boardgamegeek.com, warto też zajrzeć na nasze rodzime gamesfanatic.pl, gry-planszowe.pl/forum.
Dokładnie. Nieraz planszówki utożsamiane są z dziecinadą i prostymi grami losowymi i w ogóle brakuje świadomości o tych bardziej rozbudowanych i trudniejszych.
Carcassonne, Dominion, DreadFleet, Horror w Arkham, Talisman, Munchkin, Osadnicy z Catanu, Warhammer Invasion, Call of Cthulhu, Neuroshima Hex, BattleStar Galactica, można by tak wymieniać jeszcze długo. To są topowe gry jednego z wydawnictw, warto sobie popatrzeć, jak teraz wyglądają gry klasyczne.
Gry komputerowe jak najbardziej budują relacje z drugim człowiekiem, jeśli gramy przy jednym komputerze np. w FIFĘ. Ale nawet gdy gracz jest po drugiej stronie kabla to można zawierać znajomości grając w MMO, czy strzelanki w których ważna jest współpraca, gracze muszą się więc dobrze znać.
W grach komputerowych nasza znajomość jest nastawiona na kooperację i skupienie się na jednym celu, w niczym nie ustępują klasycznym grom, chociaż stereotyp, że świat wirtualny jest gorszy, dalej wisi w powietrzu, ale już powoli się rozpływa.
Nie miałbym oporów przed spróbowaniem czegoś klasycznego. Gdyby nie zmiany kulturowe to może i by się dało. Niestety ludzie w dzisiejszych czasach nie ma na to czasu, jedyną formą kontaktu ze znajomymi obecnie jest FB. Gdyby nie on to może spotykałbym się z nimi raz-dwa razy do roku. O czymś bardziej wyszukanym jak klasyczne gry planszowe mogę więc zapomnieć...
Niby pokończyli studia, wykształcenia mają a dać im instrukcję do gier planszowych to osiwieją niż to ogarną. Czego się spodziewać po pokoleniu Xfactora czy innej telewizyjnej sieczki...
Jedyne co mi teraz zostało to komputerowe adaptacje jak wszelkie Baldursy, Icewind Dale czy NVN.
Ze swoimi ograniczeniami wynikającymi z konstrukcji komputerów, programów i tworzenia gier video co nawiązuje do powyższego posta [10].