Jest mi ktoś coś w stanie na ten temat powiedzieć ? Albo podlinkować materiały ? Z własnej wiedzy jestem w stanie stwierdzić że woda miała by zupełnie inną konsystencje (np. krople deszczu nie łączyły by się) ect. ale nie mam pojęcie jak to bardziej rozwinąć.
Nie mam żadnego konkretnego artykułu na ten temat, ale uwierz mi że wrzenie wody w b.niskich temperaturach byłoby jednym z najmniejszych zmartwień.
Wiązania wodorowe są absolutnie niezbędnym elementem niektórych cząsteczek, chociażby takie DNA - bez wiązań wodorowych pomiędzy A-T, G-C nie tworzyło by helisy a odpowiednik ssDNA. Jak wielkie wynikałyby z tego konsekwencje nie trzeba chyba tłumaczyć.
Nie mogłyby istnieć niektóre białka, polisacharydy, (wspomniane już) kwasy nukleinowe i inne niezwykle ważne struktury.
Innymi słowny byliśbyśmy w dupie.
A czemu zakładamy, że życie może istnieć tylko w takiej formie jak nam znane? Niemniej pytanie na tyle skomplikowane, że jedyną odpowiedzią bliską prawdy zdaje się być "a cholera wie"...
Pytanie praktycznie bez odpowiedzi.Nie łatwo jest odpowiedzieć jak by wyglądała polska za kaczora a co dopiero na takie pytanie.
Wielkie dzięki Amadeusz , o coś takiego chodziło ale mam jeszcze pytanie. W takim razie co stało by się z wodą ? Zamieniła by się po prostu w parę wodną czy może jeszcze coś innego ?
[7]
Google nie gryzie (10 sekund, kolejne 30 sekund przejrzenie 2 wpisow na wiki - tez znajdziesz tam czesc odpowiedzi):
https://www.google.pl/search?q=wiazania+wodorowe+a+woda&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:pl:official&client=firefox-a&channel=fflb
http://www.bryk.pl/teksty/liceum/chemia/chemia_nieorganiczna/13023-wi%C4%85zania_wodorowe_oddzia%C5%82ywania_van_der_waalsa.html
Wiązania wodorowe odgrywają bardzo istotna rolę w przestrzennej budowie białek. Dzięki wiązaniom wodorowym struktury białkowe są trwałe. Wiązanie wodorowe występuje także między cząsteczkami wody i odpowiada za jej szczególne właściwości, które umożliwiają życie na ziemi. Cząsteczki wody są silnie połączone dzięki wiązaniom wodorowym, co powoduje, że woda odznacza się znacznie wyższą temperatura wrzenia niż wynikałoby to z obliczeń. Gdy woda krzepnie wiązanie wodorowe utrzymuje jej cząsteczki w pewnej odległości od siebie, co powoduje, że lód ma mniejszą gęstość niż ciekła woda i pływa po jej powierzchni. Na skutek istnienia wiązań wodorowych woda ma także znaczną pojemność cieplną, co przyczynia się do złagodzenia klimatu na Ziemi, ponieważ ogromne ilości wody znajdujące się w morzach i oceanach powoli się nagrzewają i powoli stygną. Również drewno zawdzięcza swoja wytrzymałość istnieniu wiązań wodorowych. Wiązania wodorowe występują bowiem między łańcuchami cząsteczek celulozy, które zawierają dużą ilość grup wodorotlenowych -OH.
Możliwe , ale jestem lekko mówiąc niedysponowany dzięki grypie i nawet przetworzenie informacji podanych mi na tacy sprawia mi trudności , ale dziękuję.
Świat by w ogóle nie wyglądał, bo nie byłoby komu go zaobserwować.
Tak napisz, nie można się do tego przyczepić z logicznego punktu widzenia ;P