Witam, mam do napisania pracę maturalną na temat: "wizerunek władcy na podstawie różnych utworów literackich". Zna ktoś może jakieś ciekawe książki, które mogą mi się przydać? Bardzo proszę o pomoc.
Cesarz (1978) – książka Ryszarda Kapuścińskiego o Etiopii i dworze cesarskim Haile Selassie I za czasów monarchii konstytucyjnej oraz w momencie rewolucji.
Zasadniczym tematem reportażu są mechanizmy władzy totalitarnej. Opisuje on lata panowania i upadek etiopskiego dyktatora Hajle Selasje. Część pierwsza została poświęcona posuniętym do absurdu dworskim ceremoniałom i rytuałom oraz opisowi życia codziennego Hajle Selasje. Miał on niezliczone ilości służby, bo pojedynczy ludzie wykonywali czasem zupełnie drobiazgowe czynności, jak podkładanie poduszek pod nogi cesarza, aby wydał się wyższy. O wszystkim opowiadają zresztą urzędnicy z pałacu cesarza. W ich oczach Hajle Selasje to „wybraniec”, człowiek niezwykły, wielki władca, ale z opowieści wyłania się człowiek bazujący na donosicielach, podejmujący absurdalne decyzje, działający na szkodę poddanych i Etopii.
W częściach drugiej i trzeciej reportażu opisane zostały pierwsze rozruchy w pogrążonej w nędzy, głodującej i zacofanej Etiopii. Kapuściński zauważa, jak reaguje świat na doniesienia dziennikarzy o masowo głodujących Etiopczykach. Hajle Selasje był przecież znany wśród głów państw, co więcej miały go one za władcę-reformatora, który stara się wprowadzić Etiopię do kręgu państw stojących na względnie wysokim poziomie rozwoju. Tu ujawnia się ich niewiedza i ignorancja. Uznawały za demokratę jednego z największych dyktatorów, który miał na sumieniu głodową śmierć tysięcy ludzi.
W końcu jego rządy upadają, a on sam, aresztowany przez własnych wojskowych, umiera.
http://www.bryk.pl/lektury/ryszard_kapu%C5%9Bci%C5%84ski/cesarz.streszczenie_kr%C3%B3tkie.html
<Mirencjum> Dzięki wielkie, na pewno skorzystam i przeczytam.
Antygona :) Kreon idealnie pasuje
Możesz od biedy naciągnąć pod to np: "Pod Kopułą" Kinga , co urozmaici prace o elementy fantasy i literaturę współczesną
Quo Vadis (H. Sienkiewicz) - Postać Nerona.
Makbet (William Shakespeare) - Makbet
Król Edyp (Sofokles) - Edyp
Polska Piastów (P. Jasienica) - Mieszko dajmy na to
Wiedźmin (A. Sapkowski) - Foltest z Temerii
Możesz dodać jeszcze biblie - myślę że opowieść o Hiobie dałaby rade. Oczywiście opisałbyś boga, jak on portakował Hioba i dlaczego
N. Machiavelli - Książę. Ta książka powinna być Twoim punktem wyjścia, aż dziw bierze, że nikt jeszcze o niej nie wspomniał.
Dzięki za pomoc. Nie jestem obeznany w książkach a teraz mam w czym przebierać.