Mam kilka zadań z fizyki i tak średnio to kojarzę, więc może ktoś mógłby pomóc? Żeby nie było, że liczę na gotowe to zamieszczę własne rozwiązanie, albo próbę rozwiązania i powiedzcie wtedy czy dobrze robię. Niby poziom studiów ale czy ja wiem...
Zad1. Samochód A rusza ze stałym przyspieszeniem a1=2m/s^2 a dokładnie w tej samej chwili obok wyprzedza go samochód B jadący 72km/h, który hamuje ze stałym opóźnieniem a2=-1m/s^2/ Oblicz czas i odległość po której pierwszy samochód dogoni drugi.
Moje rozwiązanie: porównuje drogi jednego i drugiego, z tego obliczam czas i po podstawieniu później do wzoru otrzymuję odległość.
Zad2. Samochód ruszył z przyspieszeniem a=3m/s^2 i w tym czasie wyprzedził go pociąg długości l=200m. v pociągu = 108km/h. Znaleźć czas i drogę po jakim czasie samochód dogoni koniec pociągu.
Moje rozwiązanie: podobnie jak w poprzednim. Porównuje drogi i wychodzi mi równanie kwadratowe, gdzie liczby wychodzą nieciekawe(duże pierwiastki) dobrze robię czy coś nie tak?
Zad3. Punkt materialny porusza się po spirali o promieniu r(fi)=D+Afi^2, zależność kąta od czasu wyraża się wzorem fi(t)=Ct. Znaleźć wektor prędkości punktu po czasie t1=10s od chwili rozpoczęcia ruchu, stałe równe są: A=0,1 m/rad^2, C=pi/10 rad/s, D=1m.
Moje rozwiązanie: Z tego, że wektor prędkości to... wektor tzn macierz 1 kolumna 2 wiersze nie wiem jak to ująć. na gorze pochodna po r na dole r razy pochodna po fi to wychodzi mi wektor: na górze: 2AC^2t na dole:(D+AC^2t^2)*C no i podstawiam, dobrze myślę?
Zad4. Ze wzgórza o kącie nachylenia alfa wyrzucono poziomo ciało z prędkością początkową v0. W jakiej odległości upadło?
Moje rozwiązanie: to także robiłem ze współrzędnych biegunowych gdzie mam wektor: na górze: v0*t na dole (gt^2)/2 i później dół/góra= tgalfa.... ale to wychodzi mi tylko kąt alfa i nie wiem co dalej...
Zad5. Sanie zjeżdżają ze wzgórza i ślizgają się dalej po lodowej powierzchni wznoszącej się w górę pod kątem 30 stopni. Jak wysoko podjadą sanie po lodzie, jeżeli u podnóża góry osiągnęły one prędkość 20m/s? Współczynnik tarcia między saniami i powierzchnią lodu miał wartość f=0,05
Moje rozwiązanie: Robię to z bilansu energii, da radę inaczej to robić?