Forum Gry Hobby Sprzęt Rozmawiamy Archiwum Regulamin

Forum: Genialny pomysł Ministra Sprawiedliwości - likwidacja sądów

28.12.2011 01:55
1
zanonimizowany3972
87
Legend

Genialny pomysł Ministra Sprawiedliwości - likwidacja sądów

Aż się zdziwiłem, że nikt tego nie zauważył.
http://www.tvn24.pl/12690,1728893,0,1,115-malych-sadow-do-likwidacji,wiadomosc.html
Najbardziej mnie bawi kryterium wyboru sądów do likwidacji. Mniej niż 14 sędziów pracujących w danej jednostce. Nic więcej. To są chyba jakieś żarty. Mój sąd rejonowy, który również ma być likwidowany i przekształcany w oddział zamiejscowy innego sądu rejonowego, posiada większe wpływy na jednego sędziego, niż sąd, do którego zostanie "przyłączony". Dodatkowo niedawno wybudowano w tej samej miejscowości jeden z najnowocześniejszych zakładów karnych w kraju. I teraz więźniowie, zamiast ok 1 km, będą musieli być transportowani do oddalonego o ponad 40 km sądu. Świetna oszczędność paliwa prawda? Zwłaszcza przy jego obecnych cenach.
Zastanawia mnie, co zrobią z wydziałami ksiąg wieczystych. Pewnie niewiele osób o tym wie, ale od roku w większości placówek istnieje coś takiego, jak Elektroniczna Księga Wieczysta ( http://ekw.ms.gov.pl/ ). Unia dofinansowała ten program, zakupiła sprzęt, wyszkoliła pracowników. Jednym z warunków dofinansowania było to, że wszystko zostanie w niezmienionej formie przez 5 lat. Zostały nam cztery. Ciekaw jestem, ile zaoszczędzi Polska na płaceniu kar, za te 115 zlikwidowanych wydziałów ksiąg wieczystych.
Innym paradoksem jest to, ze z jednej strony ministerstwo sprawiedliwości chce burzyć sądy, podczas gdy inne komórki rozbudowują te same oddziały. Mój sąd rejonowy miał niedługo budować nowy, większy budynek, żeby zmieściła się tam jednocześnie prokuratura, wydział ksiąg wieczystych, kurator, oraz oczywiście wszystkie pozostałe wydziały sądu. Jest już na ten cel przygotowana działka. Ale to jeszcze nic. Znam przypadki, gdzie sądy zostały wyremontowane, oraz zakupiły całkowicie nowy sprzęt komputerowy, albo nawet zostały przeniesione do zupełnie nowych budynków, i też będą likwidowane. Czyżby w ministerstwie sprawiedliwości jedna ręka nie wiedziała, co robi druga?

28.12.2011 06:03
😐
2
odpowiedz
mirencjum
66
Legend

Partia zapomina o ludziach. Utrudnia dostęp obywatela do wymiaru sprawiedliwości. Przerzuca koszty na ludzi. Arogancja władzy.

28.12.2011 06:36
Bart2233
3
odpowiedz
Bart2233
132
Peaceblaster

Towarzysz mirencjum ma już tylko jedną gwiazdkę, a czemu to tak?

Nic nowego, najzabawniejsze jest to że po nagłośnieniu niektórych projektów w mediach, ministrowie szybko się ze swoich genialnych pomysłów wycofują.

28.12.2011 06:36
mefsybil
4
odpowiedz
mefsybil
12
Legend

Brawo. Od początku było wiadomo, że ten jełop nie nadaje się na ministra sprawiedliwości, bo ze sprawiedliwością oraz prawem, nie ma absolutnie nic wspólnego.

28.12.2011 06:46
5
odpowiedz
zanonimizowany104045
41
Legend

witaj w 2 Irlandii

28.12.2011 08:23
Raistand
6
odpowiedz
Raistand
180
Legend

Nie jest tak, że likwidacja będzie polegała na zmianie tabliczki z "Sąd Rejonowy w XXX" na "Oddział Sadu Rejonowego..."?

BTW to pomysł nowy nie jest. Jakieś dwa lata temu o tym słyszałem. Wtedy na słyszeniu sie skończyło.

28.12.2011 09:13
7
odpowiedz
zanonimizowany377077
45
Legend

[6]
W miejscowościach, z których znikną małe sądy rejonowe, tworzone będą zazwyczaj tylko dwa wydziały zamiejscowe większych sądów rejonowych - karny i cywilny. W niektórych powstaną także zamiejscowe wydziały rodzinne i ds. nieletnich. Nie będzie natomiast wydziałów pracy, gospodarczych, wieczysto-księgowych.

28.12.2011 09:16
8
odpowiedz
zanonimizowany373443
74
Legend

bylo wczoraj w tv, opowiadali na podstawie trzech sadow na mazurach (nie pamietam juz miejscowosci)

jest jeden sad ktory do innego ma 10 km a do innego 80, maja go wlasnie "zlikwidowac" i polaczyc z tym..... co maja do niego 80km bo ten blizszy jest w innym wojewodztwie

28.12.2011 09:26
Raistand
9
odpowiedz
Raistand
180
Legend

Nie będzie natomiast wydziałów pracy, gospodarczych, wieczysto-księgowych.

Zajebiście. I po głupi wypis z księgi trzeba będzie naginać kilkadziesiąt kilometrów.
Brawo!

28.12.2011 10:06
10
odpowiedz
zanonimizowany377077
45
Legend

Moja mama pracuje w wydziale ksiąg wieczystych i jest tyle roboty, że nie raz musi pracować po 12h. Jak jeszcze zlikwidują te wydziały w innych sądach i przeniosą je do mojego miasta to to masakra będzie.

28.12.2011 13:22
Herr Pietrus
😜
11
odpowiedz
Herr Pietrus
231
Ficyt

Oj tam, oj tam, z Opola Lubelskiego raczej nieczęsto ludzie jadą do Kraśnika (po w sumie po cholerę, to juz do Lublina na zakupy lepiej :)) - a tak czasem będą mieli okazję. : Wieżniowie też ucieszą sie z wycieczki, wypasiony zakład karny to nie wszystko :D
Mnie zastanawiają pomysły jednego senatora od sprawa spółdzielczeg, co to chce chyba kompletnie wyrugować z Lublina są rejonowy - i najlepiej wszystko przenieść do Świdnika...

28.12.2011 13:25
Sky Angel
12
odpowiedz
Sky Angel
75
Semper Paratus

jestem ZA

28.12.2011 13:32
13
odpowiedz
zanonimizowany104045
41
Legend

tomazzi > mam takie pytanie . sprawa dotyczy sporu ( niestety od dłuższego czasu nie rozwiązanego). Otóż w czasie wojny żydzi mieli zakaz obrotu (sprzedaży) nieruchomości . Polacy mogli swobodnie sprzedawać działki . Z tego co wiem polscy notariusze nadal funkcjonowali . pieczęcie mieli w języku Polskim czy niemieckim ? to ze tam orła nie było to raczej jasne )) gdybyś tak mógł zasięgnąć języka > sprawa meczy i powraca w nocnych polaków rozmowach.

28.12.2011 13:35
14
odpowiedz
zanonimizowany377077
45
Legend

rvc - pytasz o to, czy w czasie wojny pieczęcie były w języku polskim czy niemieckim, tak? Zapytam mamę jak wróci z pracy. Czyli jakoś po 19...

28.12.2011 13:50
15
odpowiedz
zanonimizowany104045
41
Legend

dokładnie

> spór zaczął sie od tego ze kolega pokazał akt nadania z 1944 . i ciekawostka . wyświechtany skrawek papieru, zapisany ołówkiem kopiowym, za pieczątkę robił orzełek z przedwojennej czapki >> korona ordynarnie przekreślona .

28.12.2011 18:18
16
odpowiedz
zanonimizowany3972
87
Legend

Sky Angel --> Jakieś argumenty, czy po prostu HWDP i wszystkim pochodnym?

29.12.2011 09:22
17
odpowiedz
zanonimizowany789322
28
Senator

Chcemy skończyć z sytuacjami, że w małym sądzie kilku sędziów zachoruje lub pójdzie na urlop i sąd ma ograniczoną zdolność orzeczniczą. To jest niedopuszczalne. Jarosław Gowin. -> tak się zastanawiam - niby jakim cudem ma w tym pomóc likwidacja sądów?

Pomysł ogólnie debilny. Niepotrzebne utrudnianie życia zarówno obywatelom, jak i osobom pracującym w likwidowanych placówkach.

29.12.2011 10:48
18
odpowiedz
Sinic
240
Legend

Najlepszy jest ten argument o tym jak to wiezniowie beda musieli jechac tak strasznie daleko. Wydzialy karne co prawda nie beda likwidowane i wiezniowie beda zalatwiani nadal w tym samym budynku co dawniej. No ale po co geniuszom politykierstwa z GOL fakty jak maja swoja Wiedze.

Ogolnie zmiana polega na tym ze zamiast Wiekiego Sadu z prezesami beda to wydzielone jednostki bez prezesow i z ograniczona iloscia wydzialow. Dla przecietnego obywatela, i przestepcy, nie zmieni sie kompletnie nic...

No ale Geniusz GOL ma Wiedze.

I teraz więźniowie, zamiast ok 1 km, będą musieli być transportowani do oddalonego o ponad 40 km sądu. Świetna oszczędność paliwa prawda?

Ciekaw jestem, ile zaoszczędzi Polska na płaceniu kar, za te 115 zlikwidowanych wydziałów ksiąg wieczystych

Partia zapomina o ludziach. Utrudnia dostęp obywatela do wymiaru sprawiedliwości. Przerzuca koszty na ludzi. Arogancja władzy

Od początku było wiadomo, że ten jełop nie nadaje się na ministra sprawiedliwości, bo ze sprawiedliwością oraz prawem, nie ma absolutnie nic wspólnego.

witaj w 2 Irlandii

Wiekszosc osob z tych cytatow, a sa tam naprawde cuda, nawet nie zadala sobie trudu by zapoznac sie z wiadomoscia, co zreszta w ich przypadku nie dziwi. A reszta nie potrafila jej zrozumiec. Nie wiem z ktorych smiac sie bardziej.

29.12.2011 10:57
19
odpowiedz
zanonimizowany377077
45
Legend

Ogolnie zmiana polega na tym ze zamiast Wiekiego Sadu z prezesami beda to wydzielone jednostki bez prezesow i z ograniczona iloscia wydzialow
Zamiast wielkiego sądu będzie jeszcze większy sąd z prezesem który będzie zarabiał jeszcze więcej.
A przeciętni obywatele którzy chcą załatwić jakąś sprawę choćby w księgach wieczystych będą musieli jechać kilkadziesiąt kilometrów zamiast kilku.

29.12.2011 11:49
20
odpowiedz
zanonimizowany789322
28
Senator

[18] -> nawet jeśli zacytowane przez Ciebie argumenty są z dupy wzięte, to pomyśl chociaż o tym, że po wprowadzeniu tego pomysłu w życie wielu Polaków będzie musiało jechać parędziesiąt kilometrów(zamiast np. pójść na piechotę, bo mieszkają zaraz obok budynku sądu; albo pojechać tylko kilka kilometrów; i w jednym i w drugim przypadku oszczędność czasu i pieniędzy) po głupi papierek, bez którego "przecież nic nie da się zrobić". Czy rząd nie powinien wprowadzać ustaw UŁATWIAJĄCYCH obywatelom życie?

29.12.2011 11:51
21
odpowiedz
zanonimizowany3972
87
Legend

Sinic --> Masz rację. Przesadziłem. Sądów rejonowych, w których informatyzacja była współfinansowana przez Unię Europejską jest 104, z czego u mnie w okręgu do likwidacji będzie 6 z 7. Do tego trzeba mieć na uwadze 16 wydziałów zamiejscowych, których przecież nie zlikwidują i tam projekt dalej będzie przebiegał normalnie. Więc zostaje powiedzmy jakieś 70 sądów, z których WKW z tego projektu znikną. Nikt nie mówi o pozostawieniu ich w wydziałach zamiejscowych. Wiadomo tylko, że na przykład w Opolu pozostanie jedynie wydział cywilny, karny oraz rodzinny i nieletnich. Administracja i księgowość zostaną "przeniesione". Prezesi zostaną "przeniesieni". Doprowadzi to więc do likwidacji kasy sądowej, oraz biura podawczego. Czyli szary obywatel będzie musiał dołożyć pieniądze na przelew, jeżeli będzie chciał wysłać pismo pocztą, oraz oczywiście na wysłanie listu. Niby grosze, ale jednak. Dodatkowo w wypadku, gdy będą istniały ewidentne braki sąd będzie musiał o tym poinformować składającego pozew/pismo (dodatkowe koszty dla sądu). Wydłuży to również czas oczekiwania na rozprawę, co może ostatecznie doprowadzić do konieczności wypłacenia przez sąd (czyli Państwo) odszkodowania za zwłokę (jeżeli zwłoka ta nie będzie spowodowana na przykład nieuzupełnieniem braków formalnych przez interesanta, a po prostu zbyt dużym natłokiem spraw). Kara taka z tego co się orientuję zaczyna się od 20 000 zł.

29.12.2011 12:12
22
odpowiedz
zanonimizowany377077
45
Legend

rvc - spytałem mamę. Niestety nie wie. Tak stare księgi wieczyste są w archiwum państwowym, nie u niej w wydziale.

29.12.2011 13:09
23
odpowiedz
zanonimizowany104045
41
Legend

trudno i dzięki .

ps. są sady w których księgi pisane cyrylicą leżą na "Półkach". U twojej mamy prawdopodobnie zostały zmigrowane ( czy jak to sie nazywa) i teraz sa w wersji elektronicznej .

04.01.2012 17:40
Fett
24
odpowiedz
Fett
244
Avatar

Troszeczkę odkopwie wątek żeby dorzucić swoje 3 grosze, jak sprawa dotyczy miejscowości, w której się urodziłem i wychowałem:

- Największe kontrowersje budzi reorganizacja sądu w Limanowej - informuje TVP 3. - Dwa lata temu ten budynek przeszedł generalną modernizację i rozbudowę, która kosztowała 23 mln złotych. Teraz po sprawiedliwość mieszkańcy musieliby jeździć do Nowego Targu. Zmiany mają przynieść oszczędności, ale tylko według resortu sprawiedliwości.

- Te same zadania będzie musiała wykonać inna jednostka, która będzie się musiała borykać z problemami lokalowymi, z koniecznością wynajmu dodatkowych pomieszczeń, natomiast część sądu w Limanowej będzie stała pusta - opowiada Piotr Borkowski, prezes sądu rejonowego w Limanowej.

Tak więc skromne 23 mln złotych poszły się paść:)

05.01.2012 00:10
Herr Pietrus
25
odpowiedz
Herr Pietrus
231
Ficyt

Ni juz przestań udawać, prawnik albo lekarz z forum GOLa i robi na nim wrażenie marne 23 milijony... Tia, tak samo, jak robią wrażenie na Ministerstwie... A moze teraz oszczędzą wiecej i sie wszystko zwróci i wyrówna? Pero, pero...

05.01.2012 06:45
26
odpowiedz
mirencjum
66
Legend

Herr Pietrus --> A moze teraz oszczędzą wiecej i sie wszystko zwróci i wyrówna? Pero, pero...

Ludzie będą podróżować między sądami i takie to będą mniejsze koszty. Te państwo ma za zadanie likwidację i utrudnianie. Cofamy się!

05.01.2012 08:53
Fett
27
odpowiedz
Fett
244
Avatar

Herr Pietrus - w ogóle taka kwota nie robi na mnie wrażenia. Ale to pewnie dlatego, że nie jestem w stanie sobie wyobrazić ile to jest pieniędzy :P Wiem niestety ile za te 23 mln można byłoby zrobić...

Mirencjum - częstsze podróże = większe wpływy do skarbu państwa z akcyzy paliwowej :D

05.01.2012 09:22
28
odpowiedz
zanonimizowany377077
45
Legend

Ludzie będą podróżować między sądami
Może to jakiś sposób na ratunek PKP.

20.01.2012 11:10
29
odpowiedz
zanonimizowany3972
87
Legend
20.01.2012 11:16
Raistand
30
odpowiedz
Raistand
180
Legend

Do poprawnego działania wymagana jest wtyczka... bla... bla... bla...

Jak widać pomysł ten podoba się jedynie ministrowi.
To podstawa. Znaczy, że robi to co lubi. :)

20.01.2012 11:28
Belert
31
odpowiedz
Belert
182
Legend

Fett:--> komus sie sprzeda i kupa ludzi zarobi na tym ,cos tam wpadnie panstwu :)

Forum: Genialny pomysł Ministra Sprawiedliwości - likwidacja sądów