Yo, wypadałoby w końcu zrobić bibliografię (na jutro babka będzie je oceniać) lecz nie mam pojęcia jakich lektur użyć do tematu...
"Dramat jednostki wpisanej w koło historii 20 wieku. Zanalizuj wybrane utwory, skupiając się na wpływie wydarzeń historycznych na losy i postawę człowieka"
No i myślałem o "Przedwiośniu", "Zdążyć przed Panem Bogiem" i "Medaliony".... O ile dwa pierwsze utwory są ok to nie wiem co z Medalikami.... Jakieś propozycje? ;3
Mnie uczyli, ze bibliografie to sie w marcu pisze... poza tym wybrales sobie taki temat, ze niemozliwy jest dobor lektur bez pomocy kogos starszego, bo 3. klasie dopiero wchodzicie w XX-lecie miedzywojenne
Nasza kochana nauczycielka zleciła nam bibliografię na ocenę, tematy nam wybrała przymusowo, a nawet powiedziała, że od stycznia jest czas przeznaczony na przedstawianie naszych prezentacji maturalnych. Oczywiście jak ktoś nie zaliczy tych prac to nie zdaje.
Tak, posrało ją.
poszukaj w necie 35 zł cała praca. Bibliografie i ramowy plan wypowiedzi wysyłają przed wpłatą na konto. Ja zdałem w tym roku na 100% ustną. Fakt tylko, że trzeba przeczytać lektury i mieć gadane.
Wolę zrobić sam, napisać po swojemu i mieć pojęcie o co chodzi ;p Tylko no jakie lektury...
Trzeba chyba być po lobotomii żeby płacić za pracę maturalną.
azok--> możesz śmiało dać to co podałeś w pierwszym poście, w końcu chodzi tylko o odklepanie zadania. bo chyba nie powiesz, że nauczycielka narzuciła wam tematy maturalne.
Dużo tego jest, szczególnie w kontekście II WŚ. Sprawdź takich autorów jak Hanna Krall, Miklosz Nyiszli (patolog z jedną, ale BARDZO MOCNĄ pozycją), Kazimierz Moczarski czy Miron Białoszewski.
Na Twoim miejscu z głównej osi prezentacji zrobiłbym trzy wojny: pierwszą światową, drugą światową oraz w Bośni i Hercegowinie bez wchodzenia w szczegóły konkretnych wydarzeń (tzn. nie rozpisywałbym się np. o Powstaniu Warszawskim czy masakrze w Srebrenicy, ale wspomniał o ich istnieniu na podstawie przeżyć konkretnych bohaterów, w tym sensie pozbawionych tła politycznego). Wykazałbym nie tylko ofiary wojny oraz ich heroiczne czyny (literatury od metra), ale także sposób postępowania oprawców (literatury mniej, ale też dużo). Wyszedłby z tego pełny kontrast pomiędzy losami ludzi rządzących i rządzonych, katów i oprawców oraz w efekcie rzeczony dramat polegający na degradacji fizycznej i psychicznej człowieka, na który wpływ mają konkretne wydarzenia.
Całość podparłbym jakimś filmem, być może dokumentalnym (jeśli można) pochodzącym z jednego źródła, a także komentarzami źródłowymi. Spróbuj odrzucić pogląd, że w "dramat jednostki" musi być wpisany heroizm, bo to trochę spłyca temat.
dodaj jeszcze do tych wojen wietnam - ja w temacie 'wiek XX wiekiem rownosci i braterstwa bla bla bla' pisalem o rozmowach z katem i plutonie wlasnie :)
Rozmowy z Katem też mnie zaciekawiły właśnie, hmm...
ElvenArcher ---> Ogółem niezły pomysł odnośnie całej pracy.... Kusi :D To wstępną jej zaraz nakreślę tak by z piczki nie strzelała ^^ Dzięki wielkie :D
weneckie sidła ---> To było tak: każdy po kolei mówił jaki chce temat. Zgodnie z dziennikiem, była lista podana. I jeżeli jakiś temat się powtórzył to ona przydzielała wedle uznania. Powaga.