Witam! Na ostatnich laborkach z fizyki musieliśmy zważyć kulki metalowe, potrzebne do wykonania właściwego ćwiczenia. Laborant powiedział, aby ważyć wszystkie kulki tej samej wielkości, a nie każdą z osobna. Potrzebuję jednak do obliczeń masy jednej kulki, a nie pięciu kulek, czyli dzielę otrzymany pomiar na 5. Pytanie tylko co z niepewnością pomiarową? Czy ją też mam podzielić na 5? A jeśli nie, to w jaki sposób policzyć niepewność pomiarową w tej sytuacji? Sorry, za takie trywialne pytania, ale to moje pierwsze laborki :) Z góry dzięki za odpowiedź ;)
Myślę, że nie powinieneś dzielić niepewności i zostawić taką jaka była. To zależy od dokładności urządzenia a nie ile kulek było na wadze.
Nie masz żadnych instrukcji dot. niepewności pomiarowych?
@mineral
Mam instrukcje dotyczące niepewności pomiarowych, ale nie uwzględniają takiego przypadku, że ważę n badanych przedmiotów. Dokładność urządzenia znam, tylko czy niepewność pomiarowa będzie taka sama po podzieleniu wyniku pomiaru przez ilość kulek? Wydaje mi się, że im więcej kulek jest ważonych, tym większa jest dokładność pomiaru.
"Myślę, że nie powinieneś dzielić niepewności i zostawić taką jaka była. To zależy od dokładności urządzenia a nie ile kulek było na wadze. "
Ostatnie zdanie sugeruje, żeby niepewność jednak podzielić :)
załóżmy, że waga działa z dokładnością 1g.
Mamy 1 kulkę 10g. Waga wskaże od 9 do 11g. Mając 5 10g kulek, waga wskaże od 49 do 51g. Więc niepewność jednostkowa mniejsza.
Ale to tak na mój chłopski rozum, moge się mylić :)
@Loczek
Właśnie tak samo to rozkminiam, tylko potrzebuję odpowiedzi na 100% pewnej, żeby nie było wtopy ze sprawozdaniem :)
Z dwóch źródeł uzyskałem już 100% odpowiedź na pytanie: trzeba dzielić!
EOT.