Forum Gry Hobby Sprzęt Rozmawiamy Archiwum Regulamin

Forum: Lekcja Bezpośredniej Demokracji

15.10.2011 15:57
😐
1
mirencjum
66
Legend

Lekcja Bezpośredniej Demokracji

Dlaczego media europejskie, tak niechętnie rozmawiają o Islandii. Czyżby to obawa by inni nie wzięli przykładu z kraju, który potrafił sprzeciwić się finansjerze, robi demokrację po swojemu.

Chronologia wydarzeń w skrócie:

2008: we wrześniu zostaje znacjonalizowany najważniejszy bank w Islandii – Glitnir Bank, w wyniku czego giełda zawiesza swoje działanie i zostaje ogłoszone bankructwo kraju.

2009: w styczniu protesty mieszkańców przed Parlamentem powodują dymisję premiera Geir Haarde oraz całego rządu socjal-demokratycznego (Samfylkingin), zmuszając kraj do przedterminowych wyborów. Sytuacja ekonomiczna pozostaje zła i parlament przedstawia ustawę prawną, która ma prywatnym długiem prywatnych banków (w stosunku do banków Wielkiej Brytanii i Holandii ) w kwocie 3,5 MILIARDA Euro, obarczyć islandzkie rodziny na okres 15 lat ze stopą procentową 5,5%. W odpowiedzi na to następuje drugi etap pokojowej rewolucji.

2010: mieszkańcy zajmują ponownie place i ulice, żądając ogłoszenia referendum w powyższej sprawie.

2011: w lutym prezydent Olafur Grimsson decyduje się na postawienie veto proponowanej przez parlament ustawie i ogłasza powszechne referendum. Głosowanie odbywa się w marcu i NIE, dla płacenia długu bezsprzecznie wygrywa osiągając 93% głosów.

W międzyczasie rząd rozdysponował sądowe dochodzenia w sprawie cywilnych i karnych odpowiedzialności za kryzys. Zostają wydane pierwsze nakazy aresztowania dla różnych bankowców, którzy jednak odpowiednio wcześnie opuścili Islandię. W tym kryzysowym kontekście zostaje ustanowione Zgromadzenie, które ma spisać Nowa Konstytucje, uwzględniającą dopiero co “przerobione lekcje”.
W tym celu zostaje wybranych 25 obywateli, wolnych od przynależności politycznych spośród 522, którzy stawili się na głosowanie (kryterium wyboru tej “25″ – poza nieposiadaniem żadnej książeczki partyjnej – była pełnoletność oraz przedstawienie 30 podpisów osób ich wspierających). Nowe Posiedzenie Konstytucyjne rozpoczęło swoją pracę w lutym i ma skończyć się przedstawieniem i poddaniem glosowaniu w najbliższych wyborach, swojego projektu “Magna Carta”.

15.10.2011 16:19
Flyby
😊
2
odpowiedz
Flyby
242
Outsider

Nie takie to proste jak podajesz mirencjum i ma swoje konsekwencje, w tym międzynarodowe:

http://www.presseurop.eu/pl/content/article/590891-lagodne-wyjscie-z-kryzysu

Ogólnie rzecz traktując nie wszyscy mogą sobie pozwolić na tego typu metody z wielu przyczyn - krócej, to nie jest recepta dla wszystkich ;)

15.10.2011 16:23
eJay
3
odpowiedz
eJay
248
Quaritch

gameplay.pl

Nihil novi, ukarzą kilka grubych ryb z finansów, a politycy będą robić swoje tzn. kraść.

15.10.2011 16:45
Tlaocetl
4
odpowiedz
Tlaocetl
196
Ocenzurowano

mirencjum - chyba nie zdajesz sobie sprawy co znaczy 40% dewaluacja waluty i fakt, że Islandia jest odcięta od międzynarodowych pożyczek.
Dopóki nie spłacą długów tego banku pewnie też nie dostaną się do UE i mają ogólnie przejebane - o wiele bardziej niż Grecja.

15.10.2011 17:47
5
odpowiedz
mirencjum
66
Legend

Tlaocetl --> Dopóki nie spłacą długów tego banku pewnie też nie dostaną się do UE i mają ogólnie przejebane

Skąd taka pewność, że bez UE i obcych banków nie dadzą sobie rady? W taki właśnie sposób zastrasza się i uzależnia.

15.10.2011 17:53
wysiak
6
odpowiedz
wysiak
95
tafata tofka

"Dopóki nie spłacą długów tego banku pewnie też nie dostaną się do UE"
Kolejny plus tej sytuacji.

15.10.2011 20:11
Tlaocetl
7
odpowiedz
Tlaocetl
196
Ocenzurowano

Jasne, najlepiej jak Korea Północna - być samowystarczalnym krajem. Tylko, że to nie średniowiecze - tak się dziś nie da...

"Dziś mieszkańcy tego liczącego niespełna 320 tys. mieszkańców państwa sami masowo emigrują, nie widząc w swoim państwie żadnych szans i perspektyw na przyszłość.(..)
Co gorsza, zdecydowanie najczęściej na opuszczenie Islandii decydują się młodzi ludzie w wieku 25-29 lat. Obecnie Islandczycy emigrują głównie do innych krajów nordyckich, najbardziej popularnym kierunkiem jest Norwegia."

Bezrobocie rośnie, ludzie zadłużali się w walutach obcych (tak jak Polacy we frankach), w momencie kiedy kurs ich waluty poleciał na pysk są bankrutami.
Jedynym dla nich ratunkiem byłoby przystąpienie do UE - ale dopóki nie spłacą długów swoich banków to niemożliwe. To będzie przez wiele lat biedny i niewypłacalny bankrut, z którego wszyscy będą chcieli uciekać.

15.10.2011 20:25
Belert
8
odpowiedz
Belert
182
Legend

i znowu mirencjum wyszlo na to ze niewiele rozumiesz z otaczajacego cie swiata

15.10.2011 20:27
😊
9
odpowiedz
mirencjum
66
Legend

Belert --> i znowu mirencjum wyszlo na to ze niewiele rozumiesz z otaczajacego cie swiata

To się jeszcze okaże.

15.10.2011 20:29
10
odpowiedz
zanonimizowany701852
33
Generał

Ja pier... Po kiego ch*** on tworzy ciągle jakże błyskotliwe wątki? Za co on ma w ogóle gwiazdki? Ja się pytam. Gdzie jest prokurator? Gdzie jest policja? Gdzie są rodzice? Gdzie jest admin? Niech ktoś coś z nim zrobi, bo on jeszcze wiele takich wątków stworzy i będzie poruszał każdy temat.

15.10.2011 20:43
11
odpowiedz
Mark24
11
Legend

Robercik - ale co się tak bulwersujesz bez sensu. Co to Chiny Ludowe z lat 90-tych czy Korea Północna? Z tego co wiem, to mamy wolność wyznanoniową, wolność wypowiedzi, pogladów itd. To jest zapisane w konstytucji.

Ale rozumiem, ze jesteś typowym polakiem, który lubi się pieklić bez sensu. Tobie przeszkadza, ze ktoś gdzieś tam napisał coś na forum. Innemu przeszkadza że ktoś postawił świeczkę pod krzyżem - mimo, że sam mieszka po drugiej stronie kraju... średniowiecze kurwa. Wyzwij go na pojedynek jeszcze! Cały świat się z takich właśnie buraków jak ty śmieje..

Forum: Lekcja Bezpośredniej Demokracji