Poprawcie mnie, jeśli się mylę:
Jeśli przedmiot umieszczony jest w odległości mniejszej niż ogniskowa, to w soczewce powstaje obraz pozorny, powiększony i nieodwrócony? Jeśli np. ogniskowa jest równa 2,5 cm, a przedmiot znajduje się w odległości 2 cm, to powstaje właśnie taki obraz?
Dokładnie tak.
EDIT:
Wygrzebałem nawet stary zeszyt ----->
Transmisja światłowodowa polega na prowadzeniu przez włókno szklane promieni optycznych generowanych przez diodę lub laser. Promień światła rozchodzi się w światłowodzie po drodze będącej łamaną, tzn. ulega kolejnym odbiciom. W przypadku światłowodu możemy mówić o zjawisku całkowitego wewnętrznego odbicia światła (bez strat) na styku ośrodków rdzenia i płaszcza. Podstawowym składnikiem do budowy światłowodu jest dwutlenek krzemu. Ogólnie światłowód jest dwuwarstwowym, szklanym cylindrem, w którym warstwa wewnętrzna (rdzeń) dysponuje wyższym współczynnikiem załamania niż warstwa zewnętrzna (płaszcz). Światłowód składa się z trzech części: rdzenia, płaszcza i osłony zewnętrznej. Grubość rdzenia wynosi w zależności od rodzaju światłowodu: dla światłowodu jednomodowego od 4 do 10 mikronów, dla światłowodów wielodomowych od 50 do 1000 mikronów. Zbudowany jest najczęściej ze szkła kwarcowego lub plastiku, rzadziej z innych rodzajów szkieł lub materiałów krystalicznych, jak np. szafi r. Płaszcz – jego średnica to ok. 125 μm. Jest wykonany z materiału o mniejszym współczynniku załamania światła niż rdzeń. Najczęściej są to plastiki, lecz niekiedy także stosuje się szkła z odpowiednimi domieszkami. Pokrycie (osłona zewnętrzna) ma za zadanie ochronę płaszcza i rdzenia przed mikropęknięciami. Wykonane jest z elastycznych materiałów, jak np. akryl. W procesie technologicznym najczęściej składa się z dwóch lub więcej warstw. Dodatkowo włókna zabezpiecza się kolejnymi warstwami, scalającymi ze sobą najczęściej po kilkanaście pojedynczych włókien. Wyróżnia się kable światłowodowe do połączeń wewnętrznych i zewnętrznych oraz jedno- i wielomodowe. Kabel zewnętrzny ma specjalną konstrukcję, która powoduje jego zwiększoną odporność na oddziaływanie warunków zewnętrznych. Rdzeń kabla otoczony jest specjalnym oplotem oraz odporną na wilgoć i promienie słoneczne polietylenową koszulką zewnętrzną. Kable wewnętrzne przeznaczone są do układania wewnątrz budynku. Posiadają cieńszą warstwę ochronną i nie są tak odporne, jak kable zewnętrzne. Rdzeń światłowodu stanowi „przewodnik światła”, w którym rozchodzą się fale świetlne (wzdłuż światłowodu). Promienie świetlne wprowadzone do światłowodu ulegają wielokrotnym odbiciom od powierzchni zetknięcia rdzenia z płaszczem. W danym światłowodzie mogą się rozchodzić tylko pewne określone rodzaje fal zwane modami.
Ok, dzięki.
Aha, czy mógłby mi ktoś jeszcze wyjaśnić dlaczego promienie świetlne nie wychodzą poza światłowody?
Można nieco więcej informacji? W notatkach nie znalazłem o tym ani słowa, w podręczniku także, a w google przekierowuje mnie tylko do stron o wykorzystaniu światłowodów w dostawie internetu.
[2] Dzięki raz jeszcze.