Forum Gry Hobby Sprzęt Rozmawiamy Archiwum Regulamin

gameplay.pl Tradycyjne dyski twarde (HDD) vs dyski z pamięci flash (SSD)

21.04.2011 23:35
Kapela-rules
1
Kapela-rules
128
stary wyjadacz

Poprawcie info, dysk twardy nie zaczyna odczytu danych od odczytu MBR. W MBR leży informacja o sektorze rozruchowym z którego się odpala system operacyjny. Odczyt danych wygląda tak że system zaczyna od wyszukania danego pliku w MFT (Master File Table, plik z informacjami o każdym pliku znajdującym się na dysku) i sprawdzenia jego lokalizacji na którym sektorze się znajduje, wtedy wysyła info do dysku jaki fragment ma odczytać i ten przemieszcza tam głowice i odczytuje tyle sektorów ile mu system każe. A odnośnie reszty artykułu jest ok ale mogliście uwzględnić ssd firmy OCZ w opisie, sam używam Vertex 60GB w desktopie i jestem bardzo zadowolony.

25.05.2011 17:38
Radanos
2
odpowiedz
Radanos
116
Szczęść Boże

No i świetnie. Mam nadzieję, że takie artykuły będą pojawiać się często.

16.05.2012 17:10
3
odpowiedz
zanonimizowany841615
1
Junior

Niestety odnośnie "wady" autor artykułu mija się z prawdą. Faktem jest jedynie, że Intel daje gwarancję 3-5 lat lub do momentu gdy wskaźnik zużycia dysku wyniesie 1 w zależności co wystąpi wcześniej. Czyli jeśli wskaźnik zużycia wyniesie 1 po pól roku użytkowania to dysk nie podlega gwarancji i jest do wyrzucenia. Dokument gwarancyjny nie zawiera żadnych informacji o dziennym limicie zapisu danych na dysku. Natomiast specyfikacja, np. "Intel® Solid-State Drive 330 Series: Specification" ze strony Intela http://www.intel.com/content/www/us/en/solid-state-drives/ssd-330-specification.html mówi o 3 latach przy dziennym obciążeniu 20 GB. Nie mogę się także zgodzić z twierdzeniem, że zapisujemy dane podczas instalacji, a potem głównie je odczytujemy. Specyfika działania systemów Windows polega na zapisywaniu dużej ilości plików tymczasowych, poczynając od pliku wymiany a na plikach tymczasowych przeglądarek internetowych kończąc, dlatego przez osiem godzin pracy wykonujemy sporo operacji zapisu nawet jeśli świadomie nie wgraliśmy na dysk żadnego pliku. Specyfika działania dysków SSD (żeby zapisać nowe dane w bloku komórek stare trzeba usunąć a potem zapisać cały blok ponownie) powoduje wykonywanie dodatkowych (w porównaniu z HDD) operacji zapisu, które skracają żywotność dysku. Z racji wykonywanego zawodu mam okazję pracować na wielu różnych komputerach i mogę porównać odczuwalną różnicę w pracy pomiędzy systemami z SSD i HDD. Rzeczywiście system i programy uruchamiają się szybciej i... i to wszystko. System w wyniku użycia dysku SSD nie pracuje jednak 6x szybciej, a taka jest średnia różnica w cenie tych urządzeń. Natomiast dla wszystkich, którzy interesują się grafiką, filmem, fotografią bardzo uciążliwy jest brak odpowiednio dużej pojemności dysku. Reasumując, SSD jest dobrym rozwiązaniem do tabletu, netbooka, laptopa. Do poważnej pracy się nie nadaje.

16.05.2012 17:16
Soulcatcher
4
odpowiedz
Soulcatcher
275
ESO

Premium VIP

pesymist@ ---> mam 2 dyski 250GB SDD i HDD 2TB. Jak sobie zrobisz RAID to 500 GB wystarcza do każdej pracy, nawet profesjonalnej graficznej.
Dyski SDD niesamowicie przyspieszają odczyt, czas dostępu i zapis. Realna różnica w graniu w gry jest wielka.

16.05.2012 17:24
Arn1
5
odpowiedz
Arn1
23
Pretorianin

Jak sobie zrobisz RAID to 500 GB wystarcza do każdej pracy
Ja odradzam RAID, jeśli chodzi o HDD oczywiście, biorąc pod uwagę to, jak bardzo awaryjne dzisiaj są dyski. Padnie ci jeden i już wszystkie dane idą z dymem, nawet nie masz czego już ratować. SSD są fajne, ale najgorsza jest właśnie cena.
Najlepsze są jako zewnętrzne, do przechowywania ważnych danych.

16.05.2012 18:04
😊
6
odpowiedz
zanonimizowany838815
2
Generał

Dlaczego w materiale występuje dysk ssd na zasadzie "powiedzmy wezmy pierwszego z brzegu" a pozniej jest podana cala oferta tego jednego producenta wraz z pelnym opisem roznych cech gwarancji itd. Czy ten materiał to oferta handlowa tegoż producenta?

16.05.2012 19:02
7
odpowiedz
zanonimizowany807452
18
Konsul

StefanBurczymucha --> To chyba oczywiste, ze to tekst sponsorowany.

16.05.2012 19:51
😊
8
odpowiedz
zanonimizowany841615
1
Junior

Soulcatcher--> Niestety z Raidem też jest problem, bo kontrolery nie obsługują funkcji TRIM co prowadzi do ograniczenia wydajności i trwałości dysków. Zresztą ja nie zaprzeczam, że dyski SSD mają zalety. Jednak ich wady (zbyt wysoka cena i niska trwałość) są na tyle istotne, że nie widzę w nich potencjału do zastąpienia HDD. Są dyski SSD oparte na komórkach typu SLC, których trwałość i niezawodność jest ok. 100x wyższa, niż dysków wykonanych w technologii MLC, ale ich ceny są akceptowalne tylko w przypadku rozwiązań biznesowych. Dyski magnetyczne w końcu odejdą do historii, ale nie za sprawą SSD opartych na pamięciach flash. Szczerze życzę koledze zadowolenia z posiadanych dysków i ich długiej, niezawodnej pracy

16.05.2012 20:30
Tymbarkus
9
odpowiedz
Tymbarkus
66
ubersok

@Arn1
Jeśli chodzi o utratę danych, to nie do końca prawda. Można przecież użyć RAID 1, czy 0+1 jak ktoś się boi utraty danych.

gameplay.pl Tradycyjne dyski twarde (HDD) vs dyski z pamięci flash (SSD)