Podaj dokładny model zasilacza i karty graficznej. Bo, np. owa karta Gigabyte GeForce RTX 3070 Ti GAMING OC 8GB GDDRX6 wymaga 750W zasilacza. Do tego jak masz jakiś stary i do tego z gorszej półki zasilacz to też może być tego wina.
Twój zestaw pod pełnym obciążeniem nie powinien ciągnąć więcej niż około 450W więc w teorii masz spory zapas, ale obecne karty graficzne mają problem z chwilowymi skokami poboru prądu, który w skrajnych sytuacjach może wynieść dwukrotność jej normalnego poboru. Twoja karta pobiera ~300W więc jeśli występują takie skoki to zasilacz może przez ten moment działać na swojej granicy. Tak czy siak w sytuacji gdyby nie dawał rady zasilacz powinien się wyłączyć.
Test, który przyszedł mi do głowy to obadać sytuację na niższym limicie mocy (power limit). Zrób powiedzmy 70% i puść kilka testów tak jak do tej pory i zobacz czy obciążenie karty utrzymuje się na poziomie ~99%. To pozwoli odciążyć zasilacz i wyciągnąć jakiś wniosek.
Niedawno robilem maly upgrade i mam aktualnie Ryzen 5 5600 z 3070Ti i 16GB RAMu 3600MHz. Nie wymienilem zasilacza (zostal stary 600 wat).
Komp chodzi stabilnie i sie nie crashuje, aczkolwiek testujac sobie wydajnosc pojawil sie taki problem:
Po restarcie / pierwszym uruchomieniu odpalajac benchmark - tu dla przykladu Cyberpunk - na okreslonych ustawieniach bench mi pokazuje srednia np. 120 fps, uzycie GPU 98%. Po wyjsciu z gry, uruchomieniu ponownym, albo po pograniu chwile, ponownym odpaleniu bencha wychodzi 95 fps, uzycie GPU 80% (plus minus) . Tak samo jest z kazda inna gra.
Temperatury - GPU 58, CPU 60 stopni. Mam fajne chlodzenia akcesoryjne na procka a karta jest 3-wentyaltorowa, wiec kwestia temperatur odpada.
System nowy, sterowniki nowe, dyski NMVe.
Czy to moze byc wina zasilacza, który daje za malo pradu? Zawsze myslalem ze to albo dziala albo nie a nie ze ogranicza cokolwiek.
Ogólnie zasilacz i tak masz do wymiany, także zacząłbym od tego i potem się zastanawiał jeśli problem pozostanie
Kalkulator, kalkulatorem, ale liczy się jakość zasilacza.
Przy tym CPU, to i 550W byłoby dostatecznie dobre, ale musiałby być spełnione następujące warunki:
- dobre chłodzenie;
- jedna, mocna linia 12V (ze 40A jak nie lepiej);
- "markowy" (80+ bronze lub wyżej; któraś ze znanych marek).
Co do samych spadków, to może być PSU, ale nie musi. Przydałyby się screeny z hwinfo podczas obu testów (takiego działającego dobrze i źle). Screeny zasilania, GPU i CPU.
EDIT
alternatywnie test power z OCCT i napisz temp cpu oraz gpu po 10 min + screen zakładki napięcia.
Tak jutro zrobie, bo to bedzie bezkosztowe. Jak nie pomoze to kupie zasilacz.
Na 100% karta nie jest uszkodzona, bo na 3060 Ti i Ryzen 5 3600 mialem to samo - ale myslalem, ze to wina gry, nie testowalem tego a gralem w zasadzie na niej wylacznie w CBP albo w starsze ze tytuly gdzie nie zwracalem uwag na wydajnosc. Teraz mi sie lampka zaswiecila jak zmienilem te dwa podzespoły i oprocz CBP problem zaczal sie pojawiac tez w innych tytulach.
Tak na dwoje babka wróżyła.
Z jednej strony zasilacz, który powinien wystarczyć z zapasem, ale program daje info o napięciu bliskim przekroczenia normy, które bardziej by go dociążało (no właśnie - mierzenie programowe, a nie rzeczywiste, ale jakieś wskazanie to jest).
Z drugiej strony brak jakieś spójności tych wyników, i nowy, niestabilny system z problemami.
Windows 10 i testy dadzą odpowiedź. Chyba, że ten RTX 3060ti miał tak na W10?
Po zmianie systemu na Win10 jest w pelni stabilnie.
Aczkolwiek najwyzsze wyniki mialem swiezo po restarcie poprzedniego systemu. Pewnie zostawie tak jak jest, bo porownujac wyniki mojego configu z benchami takich samych / bardzo podobnych - jest ok. Natomiast dziwi mnie bo gdzies jakis potencjal jeszcze drzemie:
Na przykładzie benchmarka w CBP:
Win11:
Po restarcie 132 fps
Po "utracie" stabilnosci: 100 fps
Win10:
Stabilne 122 fps
I o co tu chodzi :p
Dalej się dzieję? Nawet na W10?
Widziałem, że pisałeś o gpu na 80-90%, tylko to w furmarku, czy jakieś grze?
Reset biosu do zera (przycisk/zworka/wyciągniecie baterii), update biosu do najnowszego wykonane?
A włącz w jakieś wymagającej grze synchronizacje pionową i zobacz czy komputer jest w tedy w stanie utrzymać stałą liczbę FPS.
Jeśli po zmianie systemu karta dalej chodzi na 87-90% pod pełnym obciążeniem to coś jest zdecydowanie nie tak, szczególnie w benchmarku powinno być w zasadzie stałe 99%. Skoro miałeś podobny problem już z poprzednią kartą to ja bym jednak zastanowił się nad tym zasilaczem. Nic więcej mi nie przychodzi do głowy.
Czemu nie chcesz zrobić tego testu PSU w OCCT?
Dobra, chyba popadłem w jakąś paranoję. Zrobiłem 3D Mark, GPU w nim wskoczyło na 99% i wynik mam następujący ==>
W porównaniu wygląda, że wszystko OK:
https://shorturl.at/lHM36 - srednio na tym configu 13100, ja mam 13400, best 13700
Na Win 10 jest stabilnie i powtarzalnie.
Ale...: skąd zatem wczorajsze nagłe skoki wydajności w górę w stosunku do tego wyniku? (mimo, że jest optymalny)? Wychodzi, że tym configu drzemie jeszcze kilka % mocy. Albo mi już odwala...
Test z 3d mark wygląda poprawnie i jeżeli jest powtarzalny, to wszystko jest ok.
W OCCT chodziło o test "Power" a nie "CPU".
ale zasilacza nie wymieniałeś? Pytam bo też mam 600W i też zaraz będę robił upgrade więc chce wykorzystać twoje doświadczenie ;)