Zaleta konsol : Brak wymagań sprzętowych!!!
ale wy macie godziny dodawania filmików ^^
O ile w ogóle to oni dodają ten filmik, bo może np: robić to komputer choć sam nie wiem jak to działa u nich.
Optymalizacja, jeżeli gra będzie ją miała dobrą, to biędzie nam się wydawało że wymagania są mocno zawyżone. Jeżeli zaś będzie mocno skopana to nawet na najmocniejszych maszynkach gra będzie chodziła tak jak na średniej klasy PCcie,
System 32bity to albo 3,5gb a w najgorszym wypadku 3,25GB.
Najtrudniej się optymalizuję właśnie sandboxy.
Zaleta konsol : Brak wymagań sprzętowych!!!
Za to teraz masz skopaną optymalizację nawet na konsolach, nawet konsole to odpadło i nawet konsole dopadły patche które mają już po Kilka GB. Tak więc komfort grania ?? no nie bardzo.
[2] A tak ludzie narzekają że gry wyglądaj do dupy, albo jest ograniczone do 30 klatek.
Kacper, mam szczerą nadzieję, że za takie materiały dostaniesz solidną premię :)
Napędzanie sprzedaży sprzętu panie, i nic wiecej.
Możecie mnie nazwać oszołomem widzącym spisek ale..
Zastanawiało was dlaczego wciąż nie wykorzystuje sie 4 rdzeni procesorów?
A skoro to trudniejsze do ogarniecia to czemu w wymaganiach podaje sie 4 rdzeniowe procesory a nie 2 rdzeniowe? Często w grach już na 2 rdzeniowym procesorze z serii np intel i3 gra działa w 40 klatkach(na minimalne wystarczy). Wiec po co 4 rdzeniowe procesory w wymaganiach?
Czemu intel nie wyda 2 rdzeniowego super mocnego procesora za niższą kasę?
Bo kasa kasa. I dlatego dostajemy coraz wyższe wymagania a grafika i fizyka jakoś nie tak mocno skacze w górę.
I jeśli procesorów tak nie wykorzystują efektywnie to moze kart graficznych też? I sie okazuje, że kupujesz super mocna grafike a wykorzystuje się ja nieefektywnie i przez to tak szybko karty grafiki sie starzeją.
12:45- tylko czy ten statek czy łuki to błedy czy celowe zagranie by podnieść wymagania?
Btw zauważcie że ceny pamieci ram są niskie, ale tylko tej wolnej. Te szybsze np 2000Mhz już sa drogie i byle gracza na nie nie stać. A jednak szybkość dostępu do pamięci robi różnicę. Albo robiłaby, gdyby nie skopana optymalizacja która robi różnicę.
Za to teraz masz skopaną optymalizację nawet na konsolach
Lol, bo co? Bo wyszedł Assassyn od Ubisoftu który najlepiej chodzi na najsłabszym sprzęcie (Xbox One)? Ale się obudziłeś, w czasach PS2, praktycznie każda większa gra chodziła w 20 fpsach przez większość czasu ze spadkami do 14-15.
Tak tylko wymieniając kilka, Metal Gear Solid 3, Shadow of the Colossus, Call of Duty, czy God of War 2 który chodził od 14 do 60 klatek więc w rezultacie chodziło to gorzej niż zalokowane 30.
I jakimś cudem nikt nie robił afery, a teraz gówniażeria która PS2 na oczy nie widziała podnieca się że w czasach PS2 to była MOOOC i nie było skopanych gier i że wszystko było cacy - nie było. Ta generacja ma 1.5 roku i jedyną wpadką był Assassins Creed Unity. Na PS2 taka optymalizacja była na porządku dziennym, tylko nikomu to nie przeszkadzało - inaczej gry które wyżej wymieniłem czy takie hity jak FFX albo GTA Vice City, musiałyby dostać z 5/10 bo pod względem optymalizacji większość dużych tytułów leżało.
Taki Peace Walker na PSP ma locka na 20 klatek a jednak jedna z najlepszych gier jakie wyszły - magia.
Teraz jest o tyle lepiej że jak już są jakieś wpadki, to w day1 patchu w 99% jest to naprawiane - przynajmniej właśnie na konsolach.
Właśnie kiedyś było na odwrót, wersje konsolowe jak miały babole i skopaną optymalizacje to trudno, tak musiało być. Wersje pecetowe były traktowane lepiej przez chociażby możliwość patchowania. Teraz jest na odwrót, w końcu naprawia się to czego nie udało się przed premierą w przedpremierowych łatkach.
Wygoda i komfort, bo nawet nie muszę szczególnie wiedzieć co się tam dzieje, żadnego babrania się ze sterownikami, programami, originami steamami i innym syfem. Wkładam płytę i w 2-3 minuty mam wszystko zrobione automatycznie.
Więc tak, kolega z drugiego postu ma racje.
Ja grałem na amd phenom 9550 quad 2.2 i GeForce 9500 1024 mb w Assasin's Creed 4 Black flag...gra była grywalna, jakieś 25 klatek, jedynym mankamentem były cut scenki, które klatkowały. Więc do wymagań podchodzę z dystansem i to dużym.
Z Kacpra to się zrobił taki "samotny jeździec", nie widzimy go w innych materiałach i nie widzimy go za często, ale jak już zrobi jakiś film to nie dość że w pojedynkę to jeszcze na najwyższym poziomie.
Ja w Black flaga grałem na amd x2 250 3GHz i grafice 4850 HD do tego 4GB ramu. Grałem na średnich w rozdziałce 1280x1024. W miastach często się cięło ale te 20/25 klatek utrzymywało, na morzu prawie 0 cięć, a grę przeszedłem w ponad 90%, więc jak widać da się, ale trzeba chcieć ;)
@jaalboja
"Zastanawiało was dlaczego wciąż nie wykorzystuje sie 4 rdzeni procesorów? "
Bzdura, gdzieś od 2012 albo i wcześniej większość gier wykorzystuje wszystkie rdzenie procesora.
i5 3570, 4 rdzenie (brak HT), OC 4,2 GHz.
- GTA V, 100% użycie każdego z 4 rdzeni procesora, 95-100% użycie karty graficznej.
- Battlefield 4, 80-100% każdy rdzeń, 95-100% karta .
- Dota 2, mniej więcej 50% na każdym rdzeniu (dlatego, że mam zablokowane na 120 fps).
- Counter Strike Global Offensive, (podobnie jak Dota 2).
- Call of Duty Black Ops II - Multiplayer, około 50% na każdym rdzeniu (również ze względu na fps lock).
To tylko pierwsze gry z brzegu jakie przetestowałem, akurat wybrałem te dobrze zoptymalizowane.
Z drugiej strony.
- DayZ, w zależności od lokacji, 1 rdzeń 100%, reszta 30-50%, karta graficzna około 40%.
- Dark Souls, 30-40% jeden rdzeń, reszta 5-20%, (Lokacja Archiwa książęce, 60 fps).
To akurat przypadki źle zoptymalizowanych gier, dlatego nie uważam, że są miarodajne, bo ze względu na lokację wyniki mogą być różne.
Z tymi wymaganiami to jest tak że warto eksperymentować, tak przynajmniej zauważyłem. Weźmy takie DOA 5 na pc. wszyscy pamiętamy jakie wymagania podawali twórcy tym czasem gra chodziła płynnie w wysokich na konfiguracjach kilkakrotnie słabszych. Trzeba próbować samemu.
Bardzo dobry materiał, oby takich więcej. Prosto, jasno, klarownie wszystko objaśnione.
Kolejny bardzo dobry materiał. @Kacper dlaczego już nie robicie filmików o Indykach ? czyżbyś przestał w nie grać ? ;/
Coraz więcej wartościowych materiałów na tvgry.pl, a nie tylko takich z cyklu "obejrzeć i zapomnieć" (albo nawet "nie obejrzeć, a i tak zapomnieć"). To cieszy.
A mnie zastanawia dlaczego po premierze jakiejś nowej gry, producenci kart graficznych przeważnie zawsze wypuszczają nowe sterowniki. Teoretycznie dostosowują te sterowniki do danej gry, aby ta chodziła lepiej. Więc skoro mogą wypuszczać takie sterowniki to dlaczego od samego początku nie zaprojektowali takich, które dały by od razu dobre rezultaty. To tak jakby karta graficzna miała nieskończenie dużą moc, a kolejne aktualizacje uwalniały powolutku, jakąś małą część tej mocy.
Materiał całkiem spoko. Kacprze - jedna uwaga: stwierdzenie, że RAM (w rozumieniu pamięci operacyjnej - czyli to co wynika z Twojego materiału) to pamięć podręczna procesora - to babol :) W rzeczywistości dostęp procesora do jego pamięci podręcznej (czyli cache'u) jest dużo szybszy niż do RAMu, ale jest ona dużo mniej pojemna, niezależnie od jej poziomu.
Odnośnie prawa Moore'a: obecnie trend jest taki, że optymalizacja technologii procesorów zrobiła się mało opłacalna względem różnicy w wydajności jaką ona oferuje, więc bardziej opłaca się dorzucać więcej rdzeni, by uzyskać wyższą wydajność. Swoją drogą ma to swój ciekawy skutek - żeby programować wydajnie na dzisiejszych i jutrzejszych sprzętach trzeba iść w kierunku wielowątkowości. :)
@shenker67 -- Nad czym tu się zastanawiać? Przecież to proste. Tak, jak optymalizuje się kod gry, tak samo projektanci sterowników optymalizują kod pod daną grę, co byłoby trudne, przed pojawieniem się owej gry...
Bardzo dobry materiał, dla takiego laika w tych sprawach jak ja, masa przydatnych informacji :)
Dekonstruktor to najlepszy obecnie program na tvgry.pl. Oby więcej takich materiałów.
Świetny materiał - Kacper jak zawsze wypuszcza materiały na najwyższym poziomie.
przydatny materiał.
Widzę przejścia w stylu Vsauce ;) Materiał świetny, na najwyższym poziomie taki jaki porządny serwis powinien prezentować od lat.
@HoTyrionDor sorry ale pierdolisz głupoty. Konsole też mają wymagania, np. nie zagrasz w gre która potrzebuje 10gb zainstalowanego na dysku jeśli masz konsole bez dysku (wczesne x360) duhu ;P
@HoTyrionDor: I tak co 4-5 lat musisz wymienić konsole tak jak PC-towcy muszą wymienić PC, z tym że u PCtowców jest to płynne, chyba że się cała architektura zmienia, ale jest co najmniej jedna część którą PCtowi kupują tylko raz - obudowa. :D
@Lechu4444 co do obudowy to się nie zgodze. Kolega wymieniał podzespoły, doszło nowe chłodzenie... które się nie mieściło do obudowy (1cm wystawało).
Fifa 2001 na Pentium 1 120MHz, 16 MB ramu, 1 MB VRamu (rekomendowane: Pentium II 266 Mhz, 64 MB RAM, akcelerator 3D, karta dźwiękowa
Źródło: https://www.gry-online.pl/gry/fifa-2001/z314f8#pc )
Odpalene, ale nie grywalne za duże klatkowanie.
Crysis na Pentium 4 2,8MHz, 512 Ramu, GF7600GT 256 (rekomendowane: Core 2 Duo 2.2 GHz, 2 GB RAM, karta grafiki 640 MB (GeForce 8800GTS lub lepsza), 12 GB HDD, Windows XP SP2/Vista
Źródło: https://www.gry-online.pl/gry/crysis/z512b0#pc)
Odpalone, prawie niegrywalne, 5-20 klatek. Finałowa walka na 10 klatek max.
Tak tylko wymieniając kilka, Metal Gear Solid 3, Shadow of the Colossus, Call of Duty, czy God of War 2 który chodził od 14 do 60 klatek
Serio ? Przecież w 15 klatkach nie da się grać (20 jeszcze ujdzie)
https://www.youtube.com/watch?v=V_GLmE7ZBPE
oO niezła nędza
Ale god of war chodzi dobrze ;) https://www.youtube.com/watch?v=ogzfcYWsjoI
Zapomniałeś dodać że producenci podzespołów muszą też zarobić i idą na układ z producentami gier dlatego 20 lat temu produkowano Mercedesa który się nie psł a teraz jest tylko wypinglowany bo jak by miał przetrwać 20 lat+ to nikt by nie kupił kolejnego no chyba że ma w ch... kasy a gry na konsole nie po to kosztują więcej niż na PC bo właśnie w tej kwocie jest Optymalizacja a już nie wspominając że konsola a PC to to samo i tak samo gry są robione w praktycznie ten sam sposób.
Dreamy
Tak bylo, ale odsetek graczy ktorym to przeszkadzalo byl bardzo maly. Nikt nie siedzial z licznikiem klatek, nie bylo DF zeby zrobic afere a koniec koncow gry byly swietne. Ale pisanie ze 30 fpsow to zle, bo kiedys na ps2 byla masa gier w 60 klatkach (tak jak pisal MaXXii)to jest totalna bzdura.
Dlatego np nie mam absolutnie nic do remasterow, jesli ktos nie ogral tytulu na PS2 to moze sobie bez problemow ograc na nowszej konsoli. Nie musi kupowac starego sprzetu, zagracac sobie pokoju i ma poprawiona wersje ktora czesto laduje na przecenach za grosze, nie mowiac o dodatkach etc.
Ten God of War tutaj w miare dobrze, ale byl kiedys filmik na ktorym bylo testowane wiele gier z PS2, PSX, Xboxa i N64 tam framerate wahal sie pomiedzy 14 a 60 fpsow.
Wpadka Ubi jest nadal nie do pomyslenia, ale to nadal tylko jedna wpadka i generalizowanie na jej przykladzie ze gry na konsolach sa w tej generacji niezoptymalizowane, jest naciagana.
Przypominam ze nadal PS4 pracuje na 6 rdzeniach i 5gb ramu wiec maly zapas dodatkowej mocy jeszcze mają. Napewno kolejne gry od Sucker Punch czy Guerrilla Games beda wygladaly od pierwszych.
Jak czytam niektóre komentarze powyżej (np. Xanoch, że wyższa cena gier na konsole - co dotyczy takich krajów jak Polska a nie krajów zachodnich, tam ceny są takie same; czy że cztery rdzenie w grach nie są wykorzystywane i że jest spisek producentów. Już nie wspomnę o micie magicznej optymalizacji, która ma niby sprawiać, że wyglądająca tak samo gra działa o wiele lepiej na słabszym sprzęcie) przerażają mnie - poziomem niewiedzy graczy nt. tego, jak powstają gry, jak działa oprogramowanie i sprzęt, z którego korzystają.
Ja grałem MGS Ground Zeroes i nie wspierałem minimalnych a gra płynnie działała full HD i na wysokich detalach. Dużą role gra optymalizacja w grach bo wymagania zwykle mogą być zawyżane.
Szkoda, że jestem niesłyszący, by móc słuchać Kacper. :( Szkoda, że filmiki nie mają napisy, choć wiadomo, że wymaga to więcej pracy.
I tak „Ground Zeroes” ładuje niektóre elementy otoczenia dopiero w przypadku przybliżania się do nich lub gdy zmieniamy szybko lokację. Tak silny procesor, jak 8 GB pamięci RAM typu GDDR5, nie daje czasem rady. Sam nie wiem, czy gra jest tak wymagająca, czy Konami zepsuło optymalizację.
Natomiast gdy dokładałam 512 RAM naście lat temu, to "Medal of Honor" lub "Call of Duty" działały praktycznie bez przycięć i na maksymalnych detalach.
Materiał świetny : D Tylko, czy byłby ktoś tak miły i podaj nazwę utworu z końcówki, bo strasznie mi wpadł w ucho?
czyli jak mam kartę GTX 660(3GB) 8GB(RAM) to przy procesorze AMD Athlon IIx4(3Ghz) to procesor spowalnia mi resztę? ........a wiadomo jak wymienię procek to i płytę a jak to twymienię i chłodzenie pewnie dojdzie to i trzeba wybulić jakieś 1200zł :P trudno
Ja gram w Assassin's Creed Chronicles: China na tych wymaganiach:
Core i7 2x3.14 Ghz. 12 GB RAM. Karta grafiki 4 GB PALIT GeForce GTX 970. Dysk twardy 1 TB - 4 TB
Świetny materiał. Lubię felietonowy charakter materiałów kolegów z redakcji, ale na tvgry zdecydowanie brakuje takich filmów jak ten - drobiazgowych i bogatych merytorycznie.
Mam pytani czy wiesiek pójdzie mi na karcie gtx760 i procku i3-2100 ?
Jan 118 - GTX 970 nie ma 4gb ram tylko 3.5 ;)
@Hydro2 - ma 4GB tylko, że ostatnie 512MB jest wolniejsze. W praktyce jednak nie udało się uzyskać jakichkolwiek wyraźnych spadków wydajności w porównaniu do kart z prawdziwymi 4GB, wychodzi więc na to, że nie ma to aż tak dużego znaczenia jak wydajność samej karty. Różnica to max 2 klatki.
Wczytywanie rzeczy w polu widzenia gracza jest kulejącym rozwiązaniem. Zastosowano to m.in w obu najnowszych częściach Wolfensteina oraz Rage. Po szybkim obrocie - końcu to shooter, a przeciwnicy mogą wyskoczyć zza pleców - widać wyraźnie doczytujące się tekstury nawet przy dysku SSD.
Druga kwestia jest taka, że wymagania ostatnio zaczęły rosnąć lawinowo a grafika wcale nie staje się lepsza. Np. taki alien isolation wyglądał pięknie i filmowo a wymagania miał bardzo rozsądne, miałem w nim 80 klatek. Battlefield to samo - duże mapy, wybuchy, ok 70 klatek. A taki wolfenstein z małym miasteczkiem i paroma przeciwnikami to już ledwo 30-40 klatek. Po prostu programistom się chyba pracować odechciało i zamiast optymalizować gry zwiększają wymagania...
Super materiał. Wspomniane było, że mniej więcej co dwa lata moc obliczeniowa komputerów się zwiększa. Czy w takim razie najbardziej opłaca się kupić nowy komputer właśnie w tym okresie? Ostatnio zastanawiam się nad zakupieniem nowego sprzętu ale nie wiem czy poczekać jeszcze chwilę czy już inwestować. Może mi ktoś pomóc? (Komputer do 2 tys. zł)
skad sie biorą wysokie wymagania..... Z DU*Y. producenci gier dostaja hajs za propagowanie swojego sprzetu i tyle a gamonie sie na to nabieraja i zmeniaja regularnie sprzet.
producenci gier dostaja hajs od producentow czesci za ich propagowanie i reklame *
Tak jak i poprzedni, tak i ten materiał jest idealnie zbalansowany pod względem luźnego jak i fachowego podejścia do tematu. Z wielką przyjemnością obejrzę kolejny ;)
Nie zgadzam się z teorią wymagań minimalnych zawartą w tym filmie.
Wg mojego doświadczenia wymagania minimalne ustalają zazwyczaj moment, w którym gra w ogóle się uruchomi ale nie można tu mówić o płynności pozwalającej komfortowo grać. Zaznaczam, że chodzi mi tylko i wyłącznie o sprzętowe możliwości PCta.
W mojej ocenie jeśli nasz PC nie spełnia wymagań przynajmniej zalecanych/normalnych to czeka nas wiele rozczarowań przy pierwszych uruchomieniach, długa zabawa w ustawieniach a finalnie i tak nie możemy liczyć płynną i komfortową zabawę (pomijając fakt, że gra wyglądać będzie paskudnie).
Kapitalny i niesamowicie merytoryczny materiał przedstawiony w bardzo przystępnej formie. Brawo Kacper!
Jeśli chodzi o wymagania podawane przez twórców gier, to często są bardzo nieprzemyślane lub niedoprecyzowane, ponieważ wg testów na pclab.pl okazuje się, że procesory AMD podane w rekomendowanych robią czasem nawet dwukrotnie mniej klatek niż podany obok procesor Intela. Często twórcy podają rekomendowany np. i5, a okazuje się, że i3 kopie podany obok procesor AMD widniejący obok jako ten równorzędny (min. w GTA 5, gdzie rekomendowany AMD X8 FX-8350 robi mniej klatek niż i3 4130, a do podanego i5-3470 nawet się nie umywa). Często twórcy gier podają minimalnie wymagany procesor i7, który jak pokazują wszystkie testy gier na pclab jest tylko minimalnie szybszy niż najmocniejsze i5 na którym dana gra chodzi równie dobrze, a w przypadku podawania i7 starszej generacji gra na i5 chodzi lepiej. Czasami są sytuacje kiedy wymagani są ostro zaniżone (Assasins Creed Unity i GTA 5 nie trzymają nawet tych 30 FPS na komputerach spełniających te minimalne wymagania!).
Cały ten problem wymagań nie istniał by gdyby twórca gry udostępnił jej wersje demo, wtedy każdy mógł by sprawdzić, czy dana gra mu pójdzie, czy nie; czy będzie chodziła z zadowalającą dla niego płynnością, czy nie; czy na minimalnych detalach będzie wyglądała znoście, czy jak rozmazany stolec (patrz. CoD Advanced Warfare na niskich).
@pieterkov :
Wolfenstein i Rage nie są niezoptymalizowane, tylko posiadają inny system tekstur niż konkurencja, który powoduje, że potrzebny jest mocny procesor i dużo pamięci, by je załadować i zdekompresować. Zaletą rozwiązania jest to, że da się dzięki temu zminimalizować zjawisko tilingu, czyli powtarzania się tych samych elementów tekstur.
W sumie, można powiedzieć, że tiling tekstur to optymalizacja. Wymagania sprzętowe są mniejsze, owszem, ale ma to swój koszt w postaci pogorszenia jakości grafiki.
Do poczytania tutaj:
https://www.reddit.com/r/Games/comments/265ixh/virtual_texturing_id_tech_5_or_why_do_wolfenstein/
Producenci sprzętu muszą zarabiać więc nikt mi nie powie że taki intel czy nVidia nie układają się z producentami gier by wymagania podnieść.
Komputer jest tak szybki jak jego najwolniejszy element, hehe dobre :D Świetny materiał Kacper :)
@krzys1190 :
Dla producentów gier liczy się zysk. Zysk <- dużo sprzedanych kopii <- niskie wymagania.
Zawyżanie wymagań, wymuszanie kupna nowego sprzętu to ograniczanie potencjalnych klientów.
Mógłbym prosić o link do tej prezentacji z wiedźmina dotyczącej optymalizacji ?
Kacper ale dałeś czadu z tym materiałem. Super merytoryczny, świetnie przygotowany i zaprezentowany. Film na najwyższym poziomie. Zastanawiam się czy wzorowałeś się trochę na słynnym popularnonaukowym kanale na YouTube - Vsauce i jego prowadzącym Michael Stevensie. Widzę podobieństwa w prezentacji modulacji głosu i intonacji. Jeśli tak to to widać ale wiesz co ? To świetnie bo wzorować się na Michaelu a co ważniejsze poradzić sobie z tym to prawdziwa Bomba. Kurcze ależ mi się miło ten materiał oglądało! Dzięki Kacper !
Link do slajdów z prezentacji o Wieśku: http://www.gdcvault.com/play/1021880/Content-Optimization-Pipeline-for-an
Fajnie, że Wam się podoba i dzięki @kropiduo za uwagę odnośnie cache'u - aż mam wyrzuty sumienia, że o tym nie wspomniałem.
Do wszystkich fanów Vsauce, hej - Michael jest 100 razy lepszy ode mnie, ale takie porównania i tak traktuje jako komplement. :D To zabawne, bo niecały rok temu pod filmikiem o 60FPS ktoś napisał, że mu się mój styl prowadzenia kojarzy z tym kanałem, a ja pierwszy raz o nim usłyszałem. Dopiero parę miesięcy później sobie o tym przypomniałem, z ciekawości obczaiłem, uzależniłem się i stwierdziłem, że teraz nie mogę oglądać swoich starych filmów. A więc tak, inspiruje się bardzo, kradnę od Michaela parę rzeczy, ale nie robiłbym tego, gdybym nie czuł, że jestem w stanie to zrobić dobrze. :)
--K.
jeszcze ciekawe jest jak pisze ze wymaga 4 rdzeni do jakiejs gry ale nawet przy obciazeniu nie uzywa nawet 1 rdzenia a co dopiero 4. wiec niech sie zdecyduja o co im chodzi bo to zaczyna byc bez sensu!
Cadallan@ to jest ściema gra która wymaga mocnego i7 tak naprawdę zagrasz na i3 tylko musi być dobry ram grafika itp i pewnie z tej i3 nie weźmie wiele procesora,znajomy GTA5 odpalił na i3 bez problemów ma 60 fps ale za to ma grafikę dobrą i 16 gb ram także co do wymagać procesorów to są ściemy
Bo producenci podzespołów (procków i kart) oraz twórcy gier to są naczynia połączone. Jedni wspierają drugich i promują się nawzajem. W ten sposób mają kasę, bo ludzie chcą się bawić więc kupują gry, a żeby te chodziły kupują nowe procki i karty- i jest rozwój w branży.
Jeśli mój komputer spełnia minimalne to gra na niskich będzie grywalna... tak?... nie mój komputer spełnia minimalne wymaganie bf hardline a jak włączyłem żeby pograć na niskich były stałe 10 FPS bardzo grywalna
@Jesper
"aż mam wyrzuty sumienia, że o tym nie wspomniałem"
Nie ma się czym przejmować. Błędów nie popełnia tylko ten, który nic nie robi :> Materiał solidny i przystępny, więc gratulacje. :)
Gdzie sprawdzę wymagania dotyczące direct x?
Bardzo rzadko sie podaje, czy gra uruchomi się bez wsparcia direct x 11 (mam już kilka gier, które po prostu nie uruchamiają sie z tego powodu)
Ciekawy temat ja swoją drogą wolałbym, żeby zamiast wymagań do gier, twórcy udostępniali dema i wtedy każdy by sprawdził jak faktycznie gra działa na ich sprzęcie. Weźmy za przykład wymagania pamięci Ram takie 8 GB, które jeszcze długo nie będzie wykorzystane przez grę. Wymagania nie raz są punktem odniesienia, ale raczej są nastawione na to, by gracz kupował co nowe karty graficzne czy zmieniał procesor. Sam jestem ciekaw czy Wiedźmin 3 mimo, że jakoś pięknie nie wygląda będzie miał dobrą optymalizacje i pójdzie na dużo słabszym sprzęcie niż w wymaganiach minimalnych, czy będzie to drugie GTAIV...
@mateo91g
Mniej PClaba więcej bezstronnych poważnych portali
http://www.purepc.pl/karty_graficzne/jakie_sa_wymagania_sprzetowe_gta_v_test_wydajnosci?page=0,10
Naprawdę jest wiele portali o tej tematyce i nie warto opierać się tylko na jednym z którego śmieją się już nawet na forach zagranicznych. PClab to jedyne magiczne miejsce, gdzie w cudowny sposób Karta Nvidii za 500 zł przegania AMD za 1000.
Wiedziałem, że Pitala będzie w tym filmiku. xP
Myślę, że granie u nas na najwyższych detalach, to fikcja - na takie "luksusy", mogą sobie pozwolić tylko nie liczni, i wszystkie vipy w tym kraju.
PS. Ponoć są sposoby, żeby móc odpalić gry z wymagającym Directxem 11, na takim windows XP. ;)
@Damio1999
Nie musisz dokupywać nowej płyty, jesli tylko nowy proc obsłuży ten socket, chłodzenia także nie musisz wymieniać jesli nie będziesz kręcic procesora. Pomyśl tylko i wyłącznie o zasilaczu przed wyborem proca (sugeruje używany i5 2500 za 500zł, taki też planuje) - czy zasilacz jest firmy nie z czarnej listy (jak brałem te własnie gtx 660 to wymieniłem w pierwszej kolejnosci zasilacz na OCZa jakiegos, bo miałem jakieś noname biurowe). Spowalniać to dopiero mi spowolni przy G2030 - w Unity miałem np. zwiechy 4 sekundowe, chociaż po jakimś czasie ustabiilizowało się i mozna było na średnich odpalać albo skoki obrazu w Project Cars (nie wiem jak mogłem pozwolić ojcu żeby najmniejszym kosztem zamówił pc, tylko po to zeby cierpieć - więc jeśli karta kosztuje 700zł to nie może to byc procesor za 220 i to nowy)
Dobry materiał. Jedyne pomyłki to RAM jako podręczna pamięć procesora i jakby nie patrzeć sprawa windowsa xp i dx 10, które poprawiłeś na dx9. Owszem z początku DX10 nie dało się zainstalować na XP ale później można było to zrobić, ale to taki drobny, prawie nic nie znaczący szczegół. Co do optymalizacji to niestety dużo producentów gier nie przykłada się do tego odpowiednio, co skutkuje wtopami typu AC Unity czy Watch Dogs. Oczywiście na minimalne czy nawet zalecane wymagania sprzętowe podawane przez producentów można przymrużyć oko, gdyż w większości są baaardzo zawyżone.
Materiał rewelacyjny. Bardzo przystępny i jednocześnie merytoryczny. Tak trzymać! :)
"Komputer jest tak szybki jak jego najwolniejszy element".
To muszę kupić szybszy wentylator :)
W moim przypadku, to ja jestem najwolniejszym elementem. Starość nie radość - stać mnie na dobry sprzęt a dzieciaki w multi i tak są szybsze.
Super materiał Kacper, dobra robota (zresztą widać po liczbie lajków)! Naprawdę przyjemnie się oglądało! :)
@master698 - Zależy jak rozumieć "zalecane". Dla mnie to powinno być 1080p/60 fps na "ultra, a zazwyczaj zalecane nie pozwalają na grę 1080p/60 fps na "ultra", zazwyczaj na marne 1080p/30 fps high, a do takiej gry to już wolę konsolę, tak więc na "recommended settings" oczu bym nie przymrużał. Niektórzy producenci podają jeszcze wymagania "ultra" (patrz najnowszy Batman) i tym pecetowcy powinni się kierować. Zgadzam się za to z tym, że mininalne często są zaniżone.
Warflash 2015-05-13 - 20:43
"Komputer jest tak szybki jak jego najwolniejszy element". To muszę kupić szybszy wentylator :)"
Błąd logiczny - mój wentylator czym wolniejszy tym większy. Jego wydajność przy 500 RPM przywyższa większość BOXowych które pracują przy 2000 RPM. :-)
Fajny materiał zajebiście się oglądało,co do braku demek gier jak niektórzy piszą to nie widzę problemu-macie torrenty więc co za problem sprawdzić czy gra pyka i czy nie spierdzielili,dzięki temu nie kupiłem dziadostwa watch dogs,ac unity i wiele innych wyjebek a gta v po 15 minutach gry na piracie już składałem zamówienie
Widzę wyraźne nawiązania do Vsauce'a ;)
Całkiem spoko. Muzyczka w 2:50 jest z Kerbal Space Program. :D Prawdopodobnie jest to jakiś darmowy utwór oddany do dyspozycji. Czy to celowe zagranie czy przypadek? :D
Witam,
ktos może wymienic mi, jakie gry były użyte w tym materiale filmowym?
@Piiiiio, Rome, któraś część Crysisa, Fallout 3 lub New Vegas, Assassin's Creed: Brotherhood, a FPS-a nie poznaję.
Muzyka z Kerbal Space Program na końcu filmu wymiata ;)
Naprawdę fajny materiał. Oby tak dalej!