Takie artykuły przywracają wiarę w ten portal.
Dobrym pomysłem byłoby umieszczenie informacji z jakiej gry pochodzi dany screen.
[Jestem niesłyszący]
Choć znam wszystkie opcje na rzeczy, ale to dobry pomysł o stworzeniu poradnik dla "zieloni" gracze, co są uzależnione od GeForce Experience albo podobne programy. :)
Marassex
Seria Serious sam. Tam można ustawić tyle opcji i suwaków, co w żadnym kreatorze postaci.
--->Henrar - nie zgadzam się z tym co napisałeś m.in. z powodu takiego że Supersampling to nie jest typowe AA, tylko jest to metoda tożsama z DSR i nie rozwiązuje problemu błędów w wyświetlaniu obrazu, tak jak w TXAA.
no takie podstawy, podstaw, jednak może byś tak
--->qjin - napisał coś więcej o TXAA (bo zapomniałeś dodać najważniejszego), TXAA to AA które dzięki swojej metodzie dla przezroczystych powierzchni sprawia, że wszystkie elementy bliskie i dalekie przezroczyste i półprzezroczyste zapewniają brak przekłamania obrazu, głównie dlatego TXAA to najlepsze AA jakie jest dostępne i nic tego nie zmieni. Odczucie czy obraz jest rozmyty czy nie jest sprawą głównie rozdzielczości i plamki.
--->dawidfranek - napisałem ci powyżej, odczucie rozmycia jest tym bardziej widoczne czym jest niższa rozdzielczość i większa plamka.
Wszystko fajnie. Artykuł potrzebny a wszystko opisane bez zbędnego obciążania przeciętnego użytkownika danymi. Natomiast dlaczego w arcie brak informacji na temat wpływu na wydajność bądź jego braku jeśli idzie o: teselację, głębię ostrości czy rozmycie obrazu?
Rozumiem że dla sporej części użytkowników mogą być to sprawy oczywiste. Jednak czy nie dla tych którzy wiedzą mniej czyni się takie artykuły? ;-)
Czy to stary zaktualizowany artykuł, który już kiedyś był na GOLu? Mam uczucie deja vu przeglądając ten artykuł :)
Pod skrótem:
RTX ON - kryje się A.l.e.X i Hydro2
RTX OFF - reszta GOLA
Tyle z pojęć, dziękuję, rozejść się.
Jak dla mnie bardzo widocznym i "miłym dla oka" efektem jest teselacja. Pamiętam, że pierwszy raz zwróciłem na nią uwagę w GTAV chyba zerkając przypadkowo na pnie palm (w trakcie zabawy z suwakami). Tak jakby zwykła tekstura została zamieniona na siatkę polygonów.
Ja w ogóle nie zaczynam gry bez ustawienia wszystkiego - zwykle na max - w panelu sterowania Nvidia. A dodatkowo należy oczywiście wspomnieć o Nvidia inspectorze, którzy jeszcze dodatkowo "podrasowuje" możliwości ustawień grafiki... A na końcu ustawienia w grze - i to nimi reguluję ewentualne "niedyspozycje" obrazu...
Nawet jeżeli pewnych smaczków graficznych ludzkie oko nie jest w stanie dojrzeć, to jednak sama świadomość, że mam włączone co się da, mi wystarczy xD
Polew mam z youtuberów, co z kartami pokroju RTX 2080 nawalają bez synchronizacji pionowej, nie mówiąc już o tym, że nawet nie zajrzeli choćby do panelu sterowania grafy (akurat piszę o nvidia, bo na Geforce siedzę od zawsze)...
Brakuje jeszcze CAS od AMD, którego zieloni mogą używać w ramach przeportowanego shadera do Reshade:
https://www.reddit.com/r/Amd/comments/cc0575/i_ported_fidelityfx_cas_to_reshade_so_anyone_can/etjrz9x/
"Alternatywnymi dla V-Sync rozwiązaniami są techniki G-Sync (Nvidia) oraz FreeSync (AMD), które zwykle jednak wiążą się z dodatkowym wydatkiem."
FreeSync nie wiąże się (i nigdy nie wiązał) z dodatkowym wydatkiem, no chyba, że ktoś ma przedpotopowy monitor i musiałby go wymienić. Jest to prawda tylko w przypadku G-Sync, który jest rozwiązaniem sprzętowym i cena tego samego modelu monitora obsługującego G-Sync zamiast FreeSync jest rzeczywiście wyższa. Z tego też powodu Nvidia dała możliwość obsługi G-Sync na monitorach z FreeSync. Dlatego uważam, że obecnie ciężko w ogóle pisać o jakichkolwiek dodatkowych kosztach.
Przydałoby się zaznaczanie na czerwono na tych screenach miejsc w których wyraźnie widać różnicę między on a off, bo tak to trzeba powiększać na maxa i studiować prawie każdą parę screenów z lupą żeby zobaczyć różnicę, bo czasem nie wiemy na co patrzeć przy danym ustawieniu.
Cytat: "(...) w odróżnieniu od konsolowców, którzy mają ten problem z głowy (...)" No właśnie. Po co więc się spinać i kombinować? Wyjątkiem są gry, które mogą być zrobione tylko na pecety.
@A.l.e.X
dlatego TXAA to najlepsze AA jakie jest dostępne i nic tego nie zmieni.
Bzdura. Najlepszą metodą anti-aliasingu jest super-sampling. TXAA wciąż ma efekty uboczne w postaci niewielkiego pogorszenia ostrości tekstur (ale nie aż tak jak FXAA). Supersampling nie ma takich wad - jest po prostu mega zasobożerny.
Pierwsze co robię włączając pierwszy raz jakąś grę - zmniejszam ustawienia graficzne. Chyba że są to 10 letnie gry to tam daje na maxa, ale już gry nowsze niż 5 lat wstecz od razu ustawiam na minimum. Czy coś w związku z tym tracę? Nie. Za to zyskuję na płynności i to jest ważniejsze :) Jestem z tych osób dla których grafika w grach ma drugo a nawet trzeciorzędne znaczenie. Przede wszystkim treść (fabuła, klimat, świat itp) + dobre audio. Potem dopiero grafika.
A już otwierałem szampana, że PNG na golu po przeczytaniu tego
Uwaga! Wszystkie „klikalne” obrazki w niniejszym artykule zamieściliśmy w wersji nieskompresowanej, co znacznie wpływa na ich szybkość ładowania.
A tu niestety wtopa, to nie są nieskompresowane obrazki, w zasadzie gry wyglądają na nich szpetnie z widoczną kompresją, przykra sprawa, ale chyba nie macie tam speców od niczego, no chyba, że ktoś się pomylił w parametrach webp, bo widzę, że taki format używacie.
Przecież widać gołym okiem, że coś jest nie tak.
Nienawidzę rozmyć(Blur/MB) i głębi ostrości(DoF) i to są jedyne opcje które zawsze wyłączam. Rozmyte krajobrazy w grach RPG to paskudna sprawa(podczas rozmów to jeszcze ma jakiś sens) a rozmycie przy ruchu to totalne nieporozumienie. Obraz musi być 'czysty, ostry i płynny' :)
Czasem różnice są minimalne, ale jak się te wszystkie opcje wyłączy to się zbiera do kupy i wtedy wygląda really BAD.
Co wy pleciecie, że trzeba miec 2gb grafiki? Przeciez taki gtx260 z niecałym GB o wiele lepiej poradzi sobie niz taki GT 740 z tymi 2gb. Najwieksze znaczenie ma model, a nie GB
Największe znaczenie to ma to, żeby każdy podzespół ze sobą współgrał - co z tego że masz karte za 2000 zł jak robote Ci spie...li procesor za 300 zł. Tak jakbyś miał malucha ze skrzynią biegów od ferrari.
Filtrowanie anizotropowe ma już chyba ponad dekadę, a i tak nieźle się sprawdza. ;]
A gdzie physx ? ;D
Rozdzielczość: 1080p,
Cienie: Średnie,
Oświetlenie: Najniższe,
Tekstury: Wysoke,
Pozostałe efekty: Średnie,
Jakość obiektów/terenu: Wysokie,
post-processing: Wyłączony,
V-Sync: Wyłączony,
Antyaliasing: FXAA
Ambient Occlusion: Wyłączony,
Teselacja: Włączona,
Głębia ostrości: Wyłączona
Motion Blur: Wyłączony
Na podstawie waszego poradnika dobrałem swoje ustawienia, co o nich myślicie? Wysokie mam wymagania? Na poziomie jakiej klasy sprzętu? :)
@claudespeed18 - a ja np. właśnie uwielbiam dobry DOF, blur mniej choć to też fajny efekt jak dla mnie.. Co kraj to obyczaj ;)
zgodze sie ale w grach typu need for speed przy 300km/h obraz nie powinien byc ostry wiec rozmycie tego typu jak najbardziej zaliczam na +PLUS+
@claudespeed18 - A ja tam lubię rozmycia czy głębię ostrości. Inna sprawa, że w takich erpegach rzadko można je spotkać. W Two Worlds II było zarówno rozmycie odległych obszarów, podczas dialogów jak i podczas ruchu. Na początku wyglądało to troszkę dziwnie, ale szybko się przyzwyczaiłem. W takim Skyrimie czy Morrowind z modem Overhaul 3.0 też to nieźle wygląda. Zależy co kto lubi, ja lubię pstrykać screeny w grach z rozmyciami prezentują się o wiele lepiej. :)
Bardzo dobry pomysł. Sam jestem zielony jeśli chodzi o komputery i często jak chcę ustawić grafikę w grze to nie mam pojęcia nawet co tam jest napisane.
"Warto też podkreślić, że karta graficzna z 2 GB pamięci to w najnowszych i najbardziej wymagających grach klasy AAA absolutne minimum dla wysokiej jakości tekstur, a do najwyższych ustawień przyda się zdecydowanie 3-4 GB." Ja gram w większość najnowszych tytułów (jeśli nie w każdy) z teksturami ustawionymi na maksimum. Używam karty GF 650 Ti z 1GB pamięci. Dajcie spokój z tymi 4 GB. Chyba że chodzi wam o granie na monitorze 24 calowym w rozdzielczości 1920x1200 i naiwnym ustawieniem wszystkich opcji graficznych (nawet zbędnych i szpecących grę) na full.
@i5_4690_Asus_760_OC -> Cytat: "A gdzie physx?" -> Jest przecież napisany na stronie 4 - "Jakość pozostałych efektów". Po prostu przeczytaj uważnie.
@studentinio -> Może do tej pory 1 GB VRAM pamięci jest wystarczający dla większości gry w biblioteki PC. Ale niestety od roku 2015 może to zmienić, odkąd na rynku ukazały się karty graficzne z 3-4 GB VRAM pamięci. Już się ukazały gry, gdzie wymagają pamięci 2 GB VRAM dla ustawienie full np. Wiedźmin 3 czy Evil Within. A to dlatego, że do ładowanie zaawansowane tekstury pamięci VRAM jest dużo szybszy od tradycyjny RAM. Czas jakoś leci. :P
Dzięki za artykuł. Pewnie wiele osób jak ja, czekało na to.
Świetnie rozwiązano konfiguracje w Max Payne3
Ne pamiętam innej gry o takich możliwościach konfiguracyjnych.
Fajny poradnik. Wiem teraz nieco więcej, ale w info o motion blur nie ma żadnej wzmianki o tym jaki może mieć wpływ na fps'y (czy wgl. może mieć).
Dzięki za ten artykuł. Byłem raczej zielony w tych sprawach, a teraz chociaż podstawy zrozumiałem. Jak dal mnie częściej możecie poruszać takie tematy.
A.l.e.X pytanie do Ciebie: jaki trzeba mieć monitor FHD żeby TXAA nie wprowadzało rozmazu? Proszę o konkretny model, wnioski ze specyfikacji już będę potrafił wyciągnąć sam :)
Gdyby tak każda gra posiadała wszystkie te opcje. Niektóre z tych efektów są niekiedy rozdzielane, np. jakość wody, jakość roślinności, jakoś ognia itd., ale to rzadkość. Najlepiej jest sobie ustawić rozdzielczość natywną i wszystkie opcje na najniższe/najwyższe możliwe i stopniowo testować wydajność. Mi zawsze zależy tylko na tej rozdzielczości i teksturach na max, a reszta opcji może być nawet wyłączona.
Motion Blur pobiera około 5-10 FPS. Różnie bywa z grami. DoF natomiast, zdarza się, że nieco zwiększa wydajność, bo gra nie musi renderować całego krajobrazu w wysokiej jakości. Przynajmniej w moim odczuciu tak jest. Nie w każdej grze, ale w niektórych.
powiedzcie mi co to za gra na ostatniej stronie przed cs-em ? :)
całkiem fajny artykuł ale mogliście dać lepsze screenshoty, tak wiem takie się trafiły ale jest mnóstwo gier w których zmiana ustawień powoduję widoczną różnice :)
Stary albo jestem albo mało bystry, ale na prawdę większości tych efektów albo nie widzę, albo widzę słabo.
Mastyl, bo tak teraz podchodzą do tych detali. Różnica w wyglądzie - między low i ultra - jest znikoma. Jedynie tekstury robią różnicę, antyaliasing (tu różnie bywa), rozdzielczość i ewentualny brak cieni. Natomiast różnica w wymaganiach spora. Mało jest tytułów, w których widać jakiś większy skok w detalach.
Dla mnie grafika to dodatek który powinien nadawać klimatu w grze
Poradnik na pewno się przyda bo nie we wszystkich grach są zawarte wyjaśnienia dotyczące poszczególnych parametrów ustawień graficznych. Przy premierze Wiedźmin 3: Dziki Gon z pewnością odświeżę sobie ten poradnik, żeby dopasować ustawienia w sposób optymalny.
jaka gra jest przedstawiona na screenach na drugiej stronie?
Haha to bardzo ciekawe osobiście na 1GB VRAM gram w GTA 5 na wysokich ustawieniach w tym tekstur i nigdy nie miałem spadków przycięć czy innych tego typu tak samo w Wolfenstein The New Order czy Battlefield 4 :p