Premiera chińskiej wersji Steam, czyli 53 gry i brak forum
Chiny w końcu otrzymały własną wersję serwisu Steam. Ze względu na restrykcje oraz cenzurę jest ona bardzo okrojona.
- W Chinach uruchomiono platformę Steam China.
- Lokalna wersja serwisu oferuje dostęp jedynie do 53 gier.
- Platforma pozbawiona została również funkcji społecznościowych.
Steam w końcu pojawił się w Chinach w wersji całkowicie dostosowanej do tamtejszego rynku. Oznacza to pełne tłumaczenie na uproszczony język chiński, ale także wiele innych zmian. Najbardziej rzucającą się w oczy jest liczba produkcji dostępnych na platformie. Z ponad 30 tysięcy gier, które normalnie znaleźć można na Steamie, w wersji chińskiej znalazły się jedynie 53 tytuły. Związane jest to z restrykcjami nałożonymi przez tamtejszy rząd. Liczba gier to jednak nie jedyna zmiana, jaką możemy zauważyć. Oprócz tego platforma Valve pozbawiona została większości funkcji społecznościowych. Pod każdą z gier nadal znajdziemy oceny użytkowników, ale Steam China okrojony został z forum, Warsztatu oraz możliwości udostępniania treści tworzonej przez społeczność.
Stworzenie wersji serwisu specjalnie dla Chin było w sferze planów Valve już od kilku lat. Dzięki współpracy z firmą Perfect World, międzynarodowa wersja Steama pojawiła się w tym kraju jeszcze w 2019 roku. Nie pozbawiono jej żadnych funkcji wymienionych powyżej. Działa ona również obecnie, równolegle do Steam China. Większość tamtejszych graczy raczej nie będzie więc porzucać jej na rzecz wersji chińskiej. Oznaczałoby to utratę możliwości zakupu większości gier, a także brak funkcji społecznościowych. Na razie rząd Chin nie zamierza zmieniać tej sytuacji. Nie można jednak wykluczyć, że z czasem jedyną dostępną wersją platformy Valve w Chinach będzie Steam China.
Rozwiązanie takie mogłoby zaszkodzić nie tylko użytkownikom, ale także deweloperom z tego kraju. Odcięcie się od międzynarodowej wersji serwisu oznaczałoby utratę wielu potencjalnych graczy, którzy zakupiliby chińskie produkcje. Publikacja jedynie na rynku lokalnym oznacza za to miesiące lub lata oczekiwania na decyzje rządu odnośnie licencji na wydanie gry. Tak długi okres może czasami doprowadzić studio do bankructwa, zanim zdąży ono udostępnić swój tytuł graczom. Na razie problemy te są jednak kwestią przyszłości, ponieważ międzynarodowa wersja Steam wciąż działa.