Demokracja 3 - jutro premiera gry najlepszego sortu
Jutro za sprawą firmy CDP.pl ukaże się pudełkowa polska wersja gry Demokracja 3 (ang. Democracy 3). W Edycji (Nie)Parlamentarnej pojawi się m.in. pięć nowych scenariuszy, inspirowanych naszą sceną polityczną.
Od premiery Demokracji 3 minęły już ponad 3 lata i większość graczy zapewne zdążyła już o produkcji studia Positech Games zapomnieć. CDP.pl postanowiło jednak ni stąd, ni zowąd zaprezentować graczom polską wersję gry. I zapewne niewiele osób byłoby tym faktem zainteresowanych, gdyby nie fakt, że pudełkowa odsłona trzeciej Demokracji, nazwana Edycją (Nie)Parlamentarną, to wydanie absolutnie najlepszego sortu.
Na potrzeby polskiej wersji gry, która nastąpi jutro, powstało bowiem pięć dodatkowych scenariuszy, za które odpowiada Dariusz Michalski – były redaktor takich czasopism jak Top Secret, Gambler czy Komputer Świat Gry. Wszystkie z nich mają bazować na obecnych realiach polskiej sceny politycznej, zaprezentowanych oczywiście z przymrużeniem oka. Pierwszy ze scenariuszy ma się koncentrować na staraniach nowo wybranego rządu, chcącego wprowadzić „dobrą zmianę”, jednocześnie walcząc z wszechobecnymi problemami, będącymi oczywiście zasługą poprzedniej władzy. Jeśli więc chcecie wprowadzić program 500+ albo zrobić rewolucję w mediach publicznych – to wydanie zdecydowanie jest dla Was.
Tym bardziej, że Edycja (Nie)Parlamentarna nie jest droga (kosztuje 75 złotych), a prezentuje się naprawdę bardzo solidnie. Oprócz samej gry wraz z pakietem dodatków (Klony i Drony, Ekstremizm oraz Inżynieria Społeczna) otrzymujemy także ścieżkę dźwiękową, Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej, instrukcję pełnego przejęcia władzy, niezbędnik szefa rządu w formie ebooka oraz kilka naklejek najlepszego sortu z hasłami dotyczącymi „dobrej zmiany”. Podstawową zaletą są jednak dodatkowe scenariusze – pierwszy, o którym już wspominaliśmy, ukaże się wraz z premierą Edycji (Nie)Parlamentarnej, pozostałe zaś otrzymamy nieco później.
Sama Demokracja 3 nie zebrała wybitnych ocen – obecnie w serwisie Metacritic średnia spośród 14 recenzji wynosi 70/100. Ten polityczny symulator absolutnie nie zachwyca w kwestii oprawy wizualnej, jednak nadrabia swoją złożonością oraz możliwością zrozumienia wielu procesów społecznych. A to, w połączeniu z polskimi realiami, zdecydowanie może z niego uczynić pozycję godną polecenia. Premiera Edycji (Nie)Parlamentarnej już jutro!