Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 15 maja 2024, 11:51

Walka o tańsze gry w złotówkach trwa. Podpisz petycję o niższe ceny na polskim Steamie

Petycję o poprawienie polskich cen gier na Steamie podpisało już ponad 10 tysięcy osób.

Źródło fot. Hellish Quart / Kubold.
i

Po wielu miesiącach sprawa niekorzystnego kursu złotówki na Steamie przybiera na sile. Polscy gracze ruszyli z petycją i dwiema akcjami, które mają zwrócić uwagę Valve na problem zbyt wysokich cen w PLN na Steamie.

  1. Petycja Kurs na Steam w serwisie Change.org

W chwili publikacji tej wiadomości od 13 maja petycję podpisało prawie 11 tysięcy osób. Jednakże poza tym rodzimi gracze i influencerzy osobiście wysyłają wiadomości do deweloperów i wydawców z informacjami o nieprawidłowych cenach.

Efekty tych działań mogliśmy już dostrzec na przykładzie kilku gier. Najgłośniej było o sprawie Hadesa 2, które po interwencji Polaków można kupić w złotówkach po znacznie niższej cenie. Do tego dotychczasowi nabywcy otrzymali zwrot różnicy do swojego Portfela Steama. (Na Epic Games H2 nadal kosztuje tyle samo, co dotychczas: 138,99 zł). Poza tym obniżono ceny m.in. The Age of Decadence oraz Dark Envoy.

Niemniej to nie twórcy gier powinni zajmować się korektą de facto nieprawidłowych cen swoich tytułów w PLN. Najważniejsze jest sprawienie, by sam Steam korzystał z prawidłowego przelicznika na złotówki (dla przypomnienia: obecnie platforma zdaje się opierać na kursie z końca 2022 roku). Temu właśnie ma służyć petycja, do podpisania której zachęcamy.

Wypada przy tym przypomnieć o postępowaniu wyjaśniającym, które wszczął polski Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Nie obejmuje ono tylko Steama, ale platforma firmy Valve została podana jako jeden z dwóch przykładów podmiotów (obok PlayStation Store), które mogły naruszyć zasady zdrowej konkurencji. Być może nie ma to związku z niekorzystnym kursem złotówki w tym sklepie, ale czekamy na dalsze informacje w tej sprawie.

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GRYOnline.pl rozpoczął w 2015 roku, pisząc w Newsroomie growym, a następnie również filmowym i technologicznym (nie zabrakło też udziału w Encyklopedii Gier). Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat. Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej